W uzasadnieniu do uchwały o przyznaniu honorowego obywatelstwa radni podkreślili, że były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek jest postacią zasłużoną zarówno dla regionu, jak i stolicy aglomeracji – Katowic.

 

"Jego związek z naszym miastem oparty jest nie tylko na powiązaniach rodzinnych, ale przede wszystkim na zaangażowaniu na rzecz Katowic, w szczególności w zakresie szeroko rozumianego rozwoju gospodarczego" - zaznaczyli radni.

 

Wśród zasług Buzka dla Katowic wymieniono: propagowanie idei Parków Naukowo-Technologicznych, wysiłki przy pozyskiwaniu inwestorów, zaangażowanie w sprawy ochrony środowiska, a także organizację w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który w ostatnich trzech latach "stał się jednym z najważniejszych spotkań biznesowych w Europie", uczestnictwo w wielkich wydarzeniach w Katowicach, wsparcie miasta w działaniach na rzecz współpracy europejskiej.

 

"Tu są jego korzenie, dlatego dobro regionu szczególnie leży mu na sercu. Nie bez powodu nazywany jest dziś następcą Wojciecha Korfantego, bo – tak jak on – jest synonimem zaangażowania w sprawy Katowic i Śląska" - ocenili radni miasta.

 

W uzasadnieniu do uchwały radni przypomnieli, że prof. Jerzy Buzek był wielokrotnie nagradzany. W 2006 roku uzyskał tytuł Eurodeputowany 2006 w kategorii badania naukowe i technologie przyznawany przez "Magazyn Parlamentarny", na swoim koncie ma także nagrodę Godła Promocyjnego "Śląski Oskar 2008" (wręczanej wybitnym osobowościom promującym Śląsk). Ponadto w pierwszej edycji plebiscytu wojewody śląskiego "Śląskie na 5", władze województwa nagrodziły go za promowanie regionu w kategorii: osobowość. Otrzymał również "Czarny Diament" - Nagrodę Specjalną przyznaną przez Izbę Przemysłowo-Handlową Rybnickiego Okręgu Przemysłowego m.in. za zaangażowanie w ruch "Solidarności" i wkład w przemiany ustrojowe Polski.

 

Ponadto był wielokrotnie doceniany przez środowiska uczelni wyższych, otrzymał tytuły doktora honoris causa uniwersytetów m.in. w Seulu, Dortmundzie, Isparcie, Politechniki Opolskiej, Politechniki Śląskiej i Politechniki Łódzkiej.

 

Jak poinformował PAP kierownik biura prasowego urzędu miasta Katowice Jakub Jarząbek, o przyznanie Jerzemu Buzkowi tytułu honorowego obywatela miasta wnioskował do radnych prezydent Katowic Piotr Uszok. Jarząbek dodał, że w trakcie środowych obrad sesji Rady Miasta w głosowaniu nad wnioskiem udział wzięło 26 radnych - 25 było za, jeden wstrzymał się od głosu.

 

Wstępnie ustalono, że uroczysta sesja, podczas której wręczony zostanie tytuł odbędzie się na początku kwietnia.

 

Jerzy Buzek urodził się w 1940 r. w Śmiłowicach na Śląsku Cieszyńskim. Studiował na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, potem pracował w Instytucie Inżynierii Chemicznej PAN w Gliwicach. W 1997 r., po zwycięskich dla Akcji Wyborczej "Solidarność" wyborach parlamentarnych, został premierem rządu.

 

Po przegranych przez AWS wyborach parlamentarnych w 2001 r. wrócił do pracy naukowej. W 2004 r. został posłem do Parlamentu Europejskiego z listy Platformy Obywatelskiej. W 2009 r. z ramienia PO po raz drugi został eurodeputowanym z okręgu katowickiego. W lipcu 2009 r. został wybrany na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, stając się pierwszym przewodniczącym z państw byłego bloku wschodniego. Kadencja Buzka wygasła 17 stycznia tego roku. (PAP)

 

ktp/ hes/ ura/