Odwiedzający siedzibę władz gminy i sami urzędnicy mają na co popatrzeć, bo w gnieździe właśnie wykluło się pierwsze od lat bocianie pisklę. Obserwacje bocianów z Przygodzic przez internet trwają od 2006 roku. Losy kolejnych mieszkańców gniazda śledziły dotąd miliony internautów z całego świata. Strona www.bociany.ec.pl od lat zajmuje czołowe miejsca w światowym rankingu portali o ptakach.

Do tej pory gniazdo na kominie byłej kotłowni opuściło w sumie 20 młodych ptaków.

Biuro prasowe przygodzickiego urzędu poinformowało w środę PAP, że transmisja trafiła właśnie także na ekran umieszczony w korytarzu w urzędzie. W ten sposób interesanci załatwiający swoje sprawy, mogą przy okazji sprawdzić, co się dzieje w najbardziej znanym na świecie punkcie Przygodzic.

„Bocian stał się symbolem i znakiem rozpoznawczym gminy. Dla wielu osób podglądanie bocianów on-line to często jedyny kontakt z przyrodą” – powiedział PAP wójt Krzysztof Rasiak.

Gmina Przygodzice realizuje projekt pod nazwą "Wzmocnienie potencjału bociana, jako znaku rozpoznawczego Doliny Baryczy". Przewiduje on m.in. skatalogowanie wszystkich bocianich gniazd i powstanie tzw. bocianiego szlaku turystycznego. Bocian stał się też symbolem gminnej karty dużej rodziny.

Podglądanie ptaków odbywa się w ramach programu edukacyjno-badawczego "Blisko bocianów" realizowanego od 2006 r. przez Południowowielkopolską Grupę Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, przy współpracy z Gminą Przygodzice.

Przygodzickie bociany oglądane są na całym świecie, w tym w tak egzotycznych miejscach, jak Bhutan, Czad, Gwinea Równikowa, Mikronezja czy Somalia. W tym roku transmisja jest szczególnie ciekawa - w gnieździe wykluło się właśnie pierwsze od lat pisklę.

Paweł Dolata z Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków poinformował w środę PAP, że pierwsze od 2012 roku pisklę bocianów białych z Przygodzic wykluło się we wtorek wieczorem.

„W tym roku jaja były znoszone 6, 8 i 10 maja - są to rekordowo późne zniesienia od początku trwania obserwacji w Przygodzicach. Rodzice zdają sobie sprawę, że dosłownie ścigają się z czasem: młode muszą osiągnąć lotność, gdy są jeszcze dobre warunki termiczne do wędrówki na zimowisko do Afryki, czyli do sierpnia. Potem już warunki do lotu szybowcowego będą coraz gorsze” - poinformował PAP Dolata.

Jak dodał, w 2012 roku bocianom udało się wychować trzy młode.

Ptaki z gniazda w Przygodzicach żerują w dolinie rzeki Baryczy, tuż przy największym w Polsce Parku Krajobrazowym „Dolina Baryczy”, jednocześnie Obszarze Specjalnej Ochrony Ptaków europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000.

Dolata podkreślił, że polska populacja bociana białego, licząca ok. 40 tys. par, jest największą na świecie i stanowi około 1/5 całej populacji światowej.

"Z drugiej strony, jest to znaczący spadek od ok. 52 tys. par, zanotowanych w naszym kraju w czasie VI Międzynarodowego Spisu Gniazd Bociana Białego w roku 2004" - podkreślił Dolata. (PAP)