Dla dzieci przygotowano warsztaty i pokazy związane z nauką, mechaniką, konstruowaniem, ekologią i produkcją ciepła.

Jak przekonują lokalne władze, koniec lata to najlepszy moment, żeby nauczyć się jak skutecznie walczyć ze smogiem. Dni Energii Miasta Katowice są organizowane przez magistrat, który zaprosił do współpracy wielu partnerów.

Jednym z nich jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, który na specjalnym stanowisku wyjaśnia zasady, jakie wnosi przyjęta niedawno przez sejmik uchwała antysmogowa. Natomiast na stoisku Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Doradcy Energetyczni przez cały dzień będą służyć wiedzą na temat programu SMOG – STOP oraz innych działań Funduszu.

Nadleśnictwo Katowice prezentuje informacje o racjonalnym gospodarowaniu zasobami leśnymi. Nie brakuje także informacji o węglu, cieple sieciowym, gazie i koksie. O bezpiecznym użytkowaniu urządzeń grzewczych można zapytać przedstawicieli Urzędu Dozoru Technicznego oraz kominiarzy.

"Dni Energii to ważne wydarzenie. Dzięki zaangażowaniu wielu partnerów można się tu dowiedzieć się o dofinansowaniu do zmiany systemu ogrzewania, uchwale antysmogowej, zobaczyć czym różnią się poszczególne źródła energii, a także przekonać jak działania każdego z nas wpływają na stan powietrza, którym wspólnie oddychamy" - powiedziała naczelniczka Wydziału Kształtowania Środowiska w katowickim magistracie Barbara Lampart.

Dzień Energii to także wydarzenia dla dzieci, dla których organizatorzy przygotowali warsztaty, pokazy, konkursy i happeningi. Na stanowiskach przygotowanych przez Tauron Ciepło mogą zmierzyć się z zadaniami powiązanymi z nauką, mechaniką, konstruowaniem, ekologią i produkcją ciepła. Fundacja Arka prezentuje m.in. Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej, natomiast koło naukowe FOTON - jak produkować energię ze źródeł odnawialnych i alternatywnych.

O starszych i młodszych dzieciach pomyślało także Muzeum Energetyki z Łazisk Górnych, które prezentuje między innymi: cewkę Tesli, elektryczno-magnetyczną piramidę kulkową i turbinę wiatrową. Na innych stanowiskach może zobaczyć m.in. małe elektryczne pojazdy off-roadowe i zapoznać się z działaniami PKM Katowice związanymi z niskoemisyjnym transportem miejskim. Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii w Katowicach oraz Park Naukowo – Technologiczny Euro Centrum informują o racjonalnym wykorzystaniem energii w domach.

Tegoroczne Dni Energii to nie tylko wydarzenia na Rynku. W piątek w Zakładzie Wytwarzania "Katowice" Tauron Ciepło odbyła się debata uczniów katowickich szkół technicznych. Natomiast w sobotę, poza atrakcjami na Rynku, każdy może z bliska zobaczyć tą elektrociepłownię. Wystarczy skorzystać z bezpłatnych wycieczek tematycznych.

Organizatorem Dni Energii jest samorząd Katowic we współpracy ze spółką Tauron Ciepło. Impreza objęta jest patronatem honorowym marszałka woj. śląskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

(PAP)