Jak poinformowała dyrektor Wydziału Promocji i Informacji Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. Marta Liberkowska, w przypadku konkursu na dyrektora filharmonii komisja obradowała dwa dni.

Spośród pięciu kandydatów, dwoje zostało zarekomendowanych prezydentowi. Ten wybrał Mariusza Wróbla. Będzie on zarządzał filharmonią od połowy marca br. do końca obecnego i przez trzy kolejne sezony artystyczne.

Wróbel pochodzi z Bytomia. Był między innymi dyrektorem Bytomskiego Centrum Kultury, szefem Instytucji Filmowej Silesia Film w Katowicach oraz kierownikiem projektu w Narodowym Centrum Kultury w Warszawie; ponadto jest wykładowcą akademickim na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz na Akademii Muzycznej w Katowicach.

Poprzednim dyrektorem Filharmonii Gorzowskiej była Małgorzata Pera, która we wrześniu zeszłego roku zrezygnowała z tego stanowiska przed upływem kadencji. Od tego czasy filharmonią kierowała z-ca dyrektora Adriana Chodarcewicz. Ona także startowała w rozstrzygniętym właśnie konkursie na szefa tej placówki.

Wakat na stanowisku dyrektora Miejskiego Centrum Kultury był od wiosny ub. roku, kiedy zakończyła się kadencja Sylwii Beech. W 2016 r. przeprowadzono konkurs na nowego szefa, ale wybrany kandydat zrezygnował z tego stanowiska.

Teraz gorzowskim MCK będzie zarządzać Hanna Błauciak, która od wielu lat pracuje w tej instytucji. Formalnie konkurs na to stanowisko nie został jednak rozstrzygnięty, ale prezydent postanowił powierzyć Błauciak funkcję dyrektora do końca 2017 roku.

„Pani Hanna ma długi staż pracy w MCK, zna pracowników, środowisko artystyczne i rynek medialno-rozrywkowy. To ważne - zwłaszcza, że MCK jest w trakcie realizacji dużych miejskich projektów. Niemniej jednak nie ma doświadczenia w samodzielnym prowadzeniu jednostki budżetowej, dlatego prezydent zdecydował się nawiązać z nią współpracę w trybie próbnym” - wyjaśniła Liberkowska. (PAP)