Startowało w nim dziesięć firm. Wygrały firmy: URS Polska, Trakt sp. z o.o. sp. k., Transprojekt Gdański sp. z o.o. oraz Complex Projekt sp. z o.o. Firmy te zaprojektują koncepcję na poszczególne pododcinki trasy, których jest sześć - poinformował rzecznik białostockiej GDDKiA Rafał Malinowski.

Dostaną za to od 886,8 tys. zł brutto do ponad 1,8 mln zł. Łącznie cała koncepcja będzie kosztować ponad 7,5 mln zł brutto.

Przyszła trasa S61 ma biec od Ostrowi Mazowieckiej przez Łomżę i dalej: Stawiski, Szczuczyn, Ełk, Raczki, Suwałki, Budzisko do granicy z Litwą. Odcinek od Ostrowi do Szczuczyna to 86,1 km. Ma m.in. powstać obwodnica Łomży.

Koncepcja programowa ma zawierać wszystkie założenia, które są niezbędne do tego, by mógł powstać projekt budowlany tej inwestycji. Określi jak ma wyglądać droga.

Jak wcześniej podawała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku, w koncepcji zostanie m.in. określony przebieg trasy, liczba poszczególnych węzłów drogowych, konstrukcje obiektów inżynierskich, kwestie związane z odwodnieniem terenu, założenia potrzebne do wykonania kosztorysu przedsięwzięcia.

Koncepcja będzie w przyszłości podstawą do przygotowania dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosku o pozwolenia na budowę, czyli tzw. zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Będzie to realizowane w systemie "Projektuj i buduj".

Jeszcze nie wiadomo kiedy GDDKiA podpisze umowy z wybranymi wykonawcami koncepcji programowej Via Baltica. W dokumentach przetargowych podano, że koncepcja powinna być gotowa w ciągu dziewięciu miesięcy od daty podpisania umowy z wykonawcą, z wyłączeniem czasu potrzebnego GDDKiA na wewnętrzne procedury. Rafał Malinowski poinformował PAP, że najprawdopodobniej umowy będą podpisane w marcu. Przetarg na projekt i budowę Via Baltica od Ostrowi do Szczuczyna ma być natomiast ogłoszony wiosną 2016 r. (PAP)