O planach związanych z wymianą taboru poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej. Wiceprezydent Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak wyjaśnił, że wśród 23 wozów, które firma chce zakupić, znajdują się dwa minibusy (wozy o długości do 8,6 metra), trzy midibusy (o długości do 10,6 metra) oraz dziewięć pojazdów standardowych (liczących 12 metrów długości) i dziewięć przegubowych (o długości 18 metrów)

Wszystkie pojazdy mają być klimatyzowane i monitorowane oraz wyposażone w system głosowego zapowiadania przystanków i ledowe oświetlenie. Autobusy mają też spełniać normy emisji spalin Euro 6, posiadać pasy do zapinania rowerów oraz ładowarki USB, które pozwolą pasażerom ładować np. telefony czy laptopy.

Jak zaznaczył wiceprezes zarządu i jednocześnie dyrektor ds. przewozów, infrastruktury i rozwoju ZKM Maciej Lisicki, przetarg na nowe autobusy zostanie ogłoszony jeszcze w tym tygodniu, a nowe wozy powinny pojawić się na ulicach miasta maksymalnie w październiku b.r.

Lisicki wyjaśnił, że firma zakupi nowe pojazdy ze środków własnych, a planuje wydać na ten cel nieco ponad 20 mln zł. W ocenie ofert cena ma odgrywać 55 procent, a pozostałe 45 procent oceny zależeć będzie od kryteriów technologicznych i ekologicznych proponowanych pojazdów.

Kupno nowych wozów ma pozwolić ZKM na wycofanie z eksploatacji starszego typu pojazdów marki Neoplan i Mercedes.

W najbliższych planach ZKM jest też remont co najmniej pięciu tramwajów, a także zakup - z pomocą środków z nowej perspektyw unijnej - 15 nowych wozów. Firma wstępnie wyceniła koszt takiej liczby wozów na 112,5 mln zł.

Wszystkie nowe tramwaje mają być dwukierunkowe, klimatyzowane, w całości niskopodłogowe i wyposażone w akumulatory, które pozwolą im - bez zewnętrznego zasilania, pokonać co najmniej 500 metrów.

Jak zaznaczył na konferencji Lisicki, ten ostatni warunek związany jest z planami rozbudowy gdańskiej sieci tramwajowej, w tym budowy linii pod nazwą Nowa Politechniczna, która to nitka ma biec m.in. wąskimi ulicami. "Możliwość pokonania przez tramwaj 500 metrów na bateriach pozwoli nam zabezpieczyć się na wypadek, gdyby na takiej ulicy niemożliwa technicznie okazała się instalacja sieci trakcyjnej" - powiedział Lisicki.

Z rozpisaniem przetargu na dostawę nowych tramwajów ZKM czeka na uzgodnienie z dysponentami środków z nowej perspektywy budżetowej UE. Przedstawiciele firmy mają nadzieję, że przetarg będzie mógł zostać rozpisany w najbliższych tygodniach. "Wówczas nowe tramwaje mogłyby wyjechać na gdańskie torowiska najwcześniej w 2017 roku" - zaznaczył Lisicki.

Dowiedz się więcej z książki
Prawo zamówień publicznych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Obecnie gdański ZKM dysponuje 222 autobusami i 127 zestawami tramwajowymi. Jak zaznaczyli przedstawiciele firmy, wszystkie gdańskie autobusy są pojazdami niskopodłogowymi, a 80 proc. z nich jest wyposażona w klimatyzację. Z kolei 86 proc. taboru tramwajowego to wozy niskopodłogowe (lub z częścią niskopodłogową), a 46 proc. jest klimatyzowana.

"Już dziś Gdańsk może pochwalić się jedną z najmłodszych w Polsce flot autobusowych ze stuprocentowym udziałem pojazdów niskopodłogowych. Jeśli chodzi o tramwaje, tu udział pojazdów niskopodłogowych też jest najwyższy w Polsce" - powiedział Grzelak. (PAP)