Konsultantka ds. komunikacji społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku Sylwia Ressel poinformowała w czwartek, że w Gdańsku uruchomiono specjalny autobus, którego załoga codziennie w godzinach od 20.00 do północy będzie pomagać osobom bezdomnym. Do dyspozycji będzie ratownik medyczny, który będzie mógł np. opatrzyć rannego czy chorego i wesprzeć go higienicznie, a pracownik socjalny lub dyżurny streetworker poinformuje o możliwości skorzystania ze schronienia czy zaopatrzenia się w ciepłą odzież. W autobusie będzie też wydawana gorąca zupa. "Ten posiłek podczas silnych mrozów może być dla potrzebującego na wagę zdrowia i życia" – zauważyła Ressel.

"Staramy się pomagać każdemu potrzebującemu człowiekowi, tworząc w mieście skuteczny i trwały system wsparcia. W Gdańsku każdy ma się czuć bezpiecznie. Kiedy potrzebuje pomocy, nie może pozostać sam z problemem" – podkreślił zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, Piotr Kowalczuk.

Wyremontowany ikarus został przekazany na potrzeby "mobilnej pomocy dla osób bezdomnych" przez Gdańskie Autobusy i Tramwaje. "Ma tę zaletę, że nawet przy wyłączonym silniku, podczas postoju, w kabinie działa ogrzewanie, więc potrzebujący będą mogli się w nim też ogrzać" – zachwalała Ressel.

Obsługa autobusu będzie nie tylko świadczyć doraźną pomoc bezdomnym, lecz także zachęcać ich do zamieszkania w noclegowni lub schronisku. Pojazd kończyć będzie trasę obok noclegowni przy ul. Mostowej, żeby potrzebująca osoba mogła dojechać bezpośrednio do placówki.

Ikarus codziennie o 20.00 wyruszy z ul. Starowiślnej 3 i zatrzyma się w kilku miejscach: na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu, na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ul. Białej we Wrzeszczu, w zatoczce autobusowej przy kinie "Krewetka" w Gdańsku i obok noclegowni przy ul. Mostowej. Postoje mają trwać ok. 30 minut.

Koordynatorem projektu jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, który na uruchomienie "mobilnego wsparcia dla osób bezdomnych" przeznaczył prawie 35 tys. złotych. Na zlecenie MOPR usługę realizuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących "Przystań". Pomysłodawcą akcji jest gdański radny Przemysław Ryś, wspierają go pozostali radni miejscy.

Ressel zapowiedziała, że "mobilna pomoc dla osób bezdomnych" ma być realizowana także w przyszłym roku. W Gdańsku m.in. osobom bezdomnym wydawane są też posiłki. Stowarzyszenie Gdański Komitet Obywatelski, na zlecenie MOPR, przygotowuje i wydaje bezpłatne posiłki w trzech jadłodajniach - przy ulicach Na Zaspę 45, Mickiewicza 33 i Żuławskiej 102. Obiady są wydawane każdego dnia, z reguły w godzinach od 12. 30 do 14.

Ciepłe posiłki, np. zupy, są też zapewnione w dziewięciu gdańskich placówkach, w schroniskach i noclegowniach dla przebywających tam osób bezdomnych. Gorącą herbatę, kawę mogą też dostać korzystający z łaźni dla osób bezdomnych przy ul. Żaglowej 1, prowadzonej przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta.

Ressel poinformowała, że według wstępnego podsumowania "liczenia osób bezdomnych" w nocy z 8 na 9 grudnia w Gdańsku w miejscach mieszkalnych, m.in. schroniskach i noclegowniach, oraz niemieszkalnych, np. na działkach i dworcach, przebywało łącznie około 770 osób bezdomnych (z czego 70 w niemieszkalnych). Zaznaczyła, że ta liczba nie obejmuje bezdomnych przebywających w tym czasie w szpitalach i zakładach karnych.(PAP)