Z zadań infrastrukturalnych związanych z Euro 2012 na początku czerwca ma być gotowy, w zakresie przejezdności, drugi odcinek Trasy Słowackiego, zapewniającej najlepszy dojazd z lotniska na Arenę Gdańsk.

"Przejezdne będą dwie jezdnie, o długości ok. 1,8 km, z dwoma pasami od ronda Św. Jana de La Salle do skrzyżowania na wysokości ul. Chrzanowskiego. Wcześniej zakładaliśmy, że uda się zrobić tylko jedną jezdnię, którą miały poruszać się pojazdy UEFA i inne auta uprzywilejowane. Przejezdność dwóch jezdni pozwoli korzystać z tej drogi również mieszkańcom i kibicom" - poinformowała rzeczniczka miejskiej spółki Gdańskie Inwestycje Komunalne, Magdalena Skorupka-Kaczmarek.

Podkreśliła, że wspomniany drugi odcinek Trasy Słowackiego będzie oddany do użytku, zgodnie z harmonogramem, w listopadzie 2012 r.

W związku z przygotowaniami do Euro toczą się wciąż prace drogowe przy stadionie od Alei Hallera do ulicy Gdańskiej.

"Ten fragment Trasy Słowackiego będzie gotowy w pierwszych dniach czerwca. Umożliwimy także dojazd z ul. Uczniowskiej poprzez węzeł bezpośrednio do bram stadionu. Ten zjazd jest szczególnie ważny dla samochodów służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo podczas meczu" - wyjaśniła rzeczniczka GIK.

Pod koniec maja do użytku oddana została pętla autobusowa przy ul. Kochanowskiego, która powstała na miejscu starej parowozowni. Właśnie tutaj kończyć będą swoją trasę autobusy przewożące na PGE Arenę Gdańsk kibiców z Dworca Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Rębiechowie.
Z pętli na stadion fani futbolu przejdą specjalnym przejściem z płyt gumowych. Koszt tej realizowanej od marca inwestycji wyniósł 950 tysięcy złotych.
Poprawił się również dojazd na Arenę Gdańsk od strony centrum miasta. Zakończył się bowiem prowadzony od lipca 2011 roku remont estakad na Węźle Kliniczna. Za 4,2 miliona złotych m.in. wymieniono bariery ochronne i nawierzchnię na jezdniach, przebudowano kanalizację sanitarną oraz naprawiono przęsła.

Od początku maja działa nowy peron Gdańsk Stadion-Expo, który położony jest około 300 metrów od stadionu piłkarskiego. Na stację tę podczas czterech meczów Euro 2012 przyjeżdżać będą specjalne pociągi z kibicami. Będą one kursować cztery godziny przed oraz trzy godziny po każdym meczu. Składy złożone z dziewięciu wagonów mają odjeżdżać z Gdańska Głównego co 12 minut i bez zatrzymywania trasę pięciu kilometrów pokonają w niespełna sześć minut. Każdym pociągiem będzie mogło pojechać 1500 osób.@page_break@

Z lotniska oraz z autostrady A-1 i obwodnicy trójmiejskiej do centrum miasta i na PGE Arenę Gdańsk dojazd będzie prowadził Trasą W-Z. Ostatni, liczący dwa kilometry odcinek tej jednej z najważniejszych arterii w mieście został oddany do użytku pod koniec 2011 roku. Trasa W-Z z obwodnicą Trójmiasta łączy się na rozbudowywanym węźle Karczemki. Uroczyste otwarcie tej inwestycji odbyło się w niedzielę, choć kierowcy zaczęli korzystać z niej od połowy maja.

W pierwszych dniach kwietnia pierwszych pasażerów odprawił nowy terminal zbudowany w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Dzięki tej inwestycji lotnisko będzie mogło obsłużyć rocznie pięć milionów pasażerów, dwa razy więcej niż dotąd.

Rzecznik GDDKiA w Gdańsku Piotr Michalski poinformował PAP, że między 8 a 10 czerwca ruszy ruch na budowanej 18-kilometrowej Obwodnicy Południowej Gdańska. Zabraknie na niej jeszcze dwóch zjazdów w Lipcu i Gdańsku-Porcie, a także będzie zwężenie na moście nad Motławą. Inwestycja w całości ma być gotowa w październiku 2012 r.

Choć budowa Obwodnicy Południowej Gdańska nie ma bezpośredniego związku z Euro, to szacuje się, że zmniejszy ona ruch samochodów w centrum Gdańska o jedną trzecią. Południowa obwodnica Gdańska zaczyna się na drodze krajowej nr 7 w Koszwałach, a kończy na węźle w Straszynie, gdzie łączy się z Obwodnicą Trójmiasta.

Podstawą transportu podczas Euro mają być w Gdańsku środki komunikacji publicznej. W dni meczowe teren wokół stadionu oraz niektóre drogi dojazdowe będą zamknięte dla ruchu kołowego bezpośrednio po porannym szczycie. Inne ulice zostaną wyłączone cztery godziny przed spotkaniem. Planuje się, że normalna organizacja ruchu drogowego zostanie przywrócona do trzech godzin po zakończeniu każdego meczu.

Z myślą o kibicach, którzy przylecą na lotnisko w Gdańsku Rębiechowie, wytyczono dwie dedykowane linie autobusowe. Jedna o długości 15 kilometrów prowadzi do centrum miasta, do którego będzie można dotrzeć w ciągu 18 minut. Druga, na PGE Arenę Gdańsk, jest o dwa kilometry krótsza, ale jej pokonanie zajmie prawie 27 minut. W ciągu godziny autobusy będą mogły przewieźć na obu trasach po 1500 osób.Autobusy będą odjeżdżały spod terminala w zależności od potrzeb, aby zapewnić jak największą efektywność kursów.@page_break@

Zarówno przed, jak i po meczu, uruchomiona zostanie dodatkowa linia tramwajowa od centrum miasta do Pętli Kliniczna; tramwaje będą kursować co 2-3 minuty.

Przez całą noc ze zwiększoną częstotliwością kursować będą autobusy dziewięciu linii nocnych. Do godziny 3 nad ranem mają jeździć linie tramwajowe nr 2 i 6. W dni meczowe od godziny 24 do 12 następnego dnia posiadacze biletów na mecze oraz Polish Pass mogą korzystać z komunikacji miejskiej za darmo.

Dla kibiców przyjeżdżających do Gdańska samochodami i autokarami przygotowano dodatkowe parkingi. W odległości 500 metrów od PGE Areny Gdańsk zorganizowane zostaną dwa obszary postojowe dla autokarów - jeden na stałe dla kibiców Hiszpanii, którzy rozegrają w Gdańsku trzy mecze, a drugi dla sympatyków ich rywali - Irlandii, Włoch i Chorwacji, które tylko raz wystąpią na tym stadionie.

W dni meczowe uruchomione zostaną również dwa parkingi dla samochodów osobowych w systemie "parkuj i jedź" przy Centrum Handlowym Auchan oraz w dzielnicy Chełm.

Według koordynatora gdańskiej Fan Zony Przemysława Kuśmierskiego prace nad powstaniem Strefy Kibica zaawansowane są na poziomie 70 procent.
"Infrastruktura, za którą odpowiada miasto, została praktycznie zrealizowana. Pozostały nam tylko detale. Teraz czekamy na inwestycje, za które odpowiada UEFA. To w jej gestii jest postawienie sceny, zainstalowanie mającego 103 metry kwadratowe powierzchni telebimu oraz obrendowanie całego terenu" - dodał Kuśmierski.

Scena razem z telebimem ma pojawić się w Gdańsku 30 maja. Do 5 czerwca wszystkie prace w tej Strefie Kibica powinny być zakończone. Dwa dni później odbędzie się tam pierwszy koncert - wystąpi Pitbull. Na Placu Zebrań Ludowych na terenie czterech hektarów będzie mogło bawić się 30 tysięcy osób.

Na czas mistrzostw szefostwo pomorskiej policji odwołało wszelkie urlopy: w województwie w tym czasie pracować będzie około 6 tysięcy policjantów. Połowa z nich będzie brała bezpośredni udział w zabezpieczeniu imprez związanych z EURO.

W grupie tej znajdzie się m.in. ponad tysiąc policjantów spoza Pomorza oddelegowanych przez Komendę Główną Policji. Funkcjonariusze ci przeszli już szkolenia z topografii Gdańska oraz organizacji stref kibica, miasteczek namiotowych itp. Polskim policjantom pomagać także będzie kilkuset policjantów z Hiszpanii, Włoch, Chorwacji i Irlandii.

Jak poinformował PAP Michał Sienkiewicz z zespołu prasowego KWP w Gdańsku, w ramach przygotowań do mistrzostw 600 pomorskich funkcjonariuszy przeszło szkolenia z języka angielskiego i niemieckiego. Poza tymi kursami policjanci odbyli też cały szereg szkoleń praktycznych i teoretycznych, które mają pomóc im w zapewnieniu bezpieczeństwa w różnego typu sytuacjach kryzysowych, jakie mogą zdarzyć się w czasie EURO.

W dni, w których w Gdańsku rozgrywane będą mecze, funkcjonariusze będą wspierani z powietrza przez dwa policyjne śmigłowce.

Także szef Morskiego Oddziału Straży Granicznej wstrzymał na czas Euro wszystkie urlopy, formacja będzie więc pracować w czasie Euro w pełnej obsadzie liczącej ok. 1500 funkcjonariuszy. Dodatkowo wspomogą ją też pogranicznicy z jednego z ośrodków szkolenia Straży Granicznej oraz - jeżeli zajdzie taka potrzeba - innych jednostek SG. Przykładowo stałą - ok. 250-osobową, załogę na gdańskim lotnisku wspomoże kilkudziesięciu dodatkowych funkcjonariuszy.

Podobnie jak policja, także pomorska straż graniczna przeszła przed turniejem cały cykl szkoleń, w tym np. - przeprowadzone wspólnie z innymi służbami - treningi polegające na odbiciu z rąk terrorystów promu czy samolotu. Jak poinformował PAP rzecznik prasowy komendanta MOSG Andrzej Juźwiak, odbyły się także ćwiczenia związane z przewróceniem na czas turnieju kontroli granicznej.@page_break@

W pełnym - liczącym 310 osób - składzie, pracować będzie w czasie Euro gdańska Straż Miejska. Działania tej służby będą koncentrować się głównie w rejonie stadionu, węzłów przesiadkowych, terenu przyległego do strefy kibica oraz miejscach najchętniej odwiedzanych przez turystów - rejonie Głównego Miasta, pasa nadmorskiego i Motławy.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Straży Miłosz Jurgielewicz, również strażnicy miejscy, przygotowując się do Euro, przeszli całą serię kursów. Były wśród nich szkolenia językowe, kursy dotyczące atrakcji turystycznych Gdańska, kursy pierwszej pomocy, ale też szkolenie dotyczące różnic kulturowych, mające na celu uczulenie strażników na "inność ludzi".

W czasie pobytu w Gdańsku kibicom pomagać też będą wolontariusze. W sumie będzie ich 580, z tego wielu spoza Trójmiasta, a około 50 - spoza Polski. Wolontariusze będą działali w 11 punktach, m.in. na dworcach, lotniskach, parkingach czy w strefie kibica. Będą też wsparciem językowym dla policji, straży miejskiej i ośrodków zdrowia.

W ostatni czwartek w Gdańsku otwarto Miejskie Centrum Wolontariatu, zlokalizowane w Zespole Szkół Budownictwa Okrętowego. Znajduje się tu sztab dowodzenia i główna baza wypadowa dla społecznych pomocników, a także miejsce, gdzie - w czasie wolnym, będą mogli skorzystać z komputerów, obejrzeć telewizję czy odpocząć.

W centrum urządzono hostel dla wolontariuszy spoza Trójmiasta. Przed kilkoma tygodniami samorząd zaapelował do gdańszczan o przyjęcie pomocników na noclegi do swoich domów, miasto liczyło na zakwaterowanie w ten sposób 100 osób, udało się jednak znaleźć miejsce tylko dla 40, reszta zamieszka m.in. w Centrum.

W tej chwili Centrum służy jako baza, gdzie wolontariusze są stopniowo szkoleni z m.in. komunikacji interpersonalnej oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych, np. w momencie wybuchu paniki w tłumie.

Zdaniem kierownika Kąpielisk Morskich w Gdańsku Łukasza Iwańskiego nie można wykluczyć, że wielu kibiców może nocować na gdańskich plażach podczas Euro. "Oczywiście będziemy upominać, że nie wolno biwakować na plaży, rozpalać ognisk. Przy wejściach na plaże będą stały informujące o tym tablice. Jeśli ktoś jednak będzie miał karimatę i śpiwór, to trudno mu zakazać leżenia na plaży, nawet w nocy" - powiedział PAP Iwański.

Służby miejskie zamierzają skupić się na utrzymaniu porządku i bezpieczeństwa na plażach i w ich okolicy, tym bardziej, że będący tam kibice mogą spożywać alkohol. "To nasz priorytet, aby na plażach nie dochodziło do zakłócania porządku i agresywnych zachowań. Będą więc patrole straży miejskiej i policji" - podkreślił szef Kąpielisk Morskich w Gdańsku.

Dodatkowo, 24 kilometry plaży w Gdańsku całodobowo podczas Euro obserwować będą cztery patrole ratownicze. Na taką jednostkę patrolową składa się łódź z dwoma ratownikami, kajak z ratownikiem oraz ratownik na brzegu. W pasie nadmorskim na terenie Gdańska pojawią się też ratownicy medyczni na rowerach. Aby zapobiec zanieczyszczeniu plaż, wydm i nadmorskiego lasu postawionych zostanie dodatkowych 35 toalet przenośnych. Zwiększona zostanie też liczba ekip sprzątających plażę ze śmieci. (PAP)

aks/ md/ rop/ woj/