Projekty turystyczne w obu miastach będą realizowane z programu transgranicznego Polska - Litwa - Rosja 2007-2013. Jego budżet wynosi 1,9 mln zł, z czego unijne dofinansowanie 1,7 mln zł. Ełk dołoży jako wkład własny do inwestycji 100 tys., zł, a rosyjski Oziersk 90 tys. zł.

Jak poinformował PAP w poniedziałek prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz, właśnie ogłoszono przetarg na wykonawcę parku linowego w tym mieście. Park, z którego mieszkańcy i turyści będą mogli korzystać bezpłatnie do 2014 roku, ma być zbudowany w sierpniu tego roku.

Jak zakładają władze miasta park linowy powstanie w sąsiedztwie Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego na cyplu na jeziorze Ełckim. Każda z trzech tras linowych będzie dostosowana do innej grupy wiekowej. Z trasy "maluch", mającej ok. 63 metrów, korzystać będą dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Dla nastolatków przygotowany zostanie tor z 20 przeszkodami o długości 120 metrów. Dla starszej młodzieży i dorosłych przeznaczony będzie tor wysoki, o długości 178 metrów. Użytkownicy będą mogli korzystać z atrakcji parku linowego pod okiem ratowników i przeszkolonych instruktorów. Park będzie wyposażony w monitoring.

Podobny park zbudowany zostanie w rosyjskim Oziersku. To część programu transgranicznego "Rozwój turystyki aktywnej płaszczyzną polsko-rosyjskiej współpracy". W tym roku powstanie jeszcze wielojęzyczna strona internetowa o atrakcjach turystycznych Mazur i Ełku oraz rosyjskiego Ozierska i obwodu kaliningradzkiego. Samorządowcy obu miast zorganizują także wymianę dzieci i młodzieży.

To kolejny unijny projekt transgraniczny realizowany przez Ełk. We wrześniu ubiegłego roku otwarto amfiteatr, który został zbudowany dzięki polsko-litewskiemu programowi unijnemu. W Olicie na Litwie powstał bliźniaczy obiekt. Budowa ełckiego amfiteatru kosztowała 5,7 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniosło 85 proc.