Wydarzenie było kolejnym akordem odbywających się od czwartku Dni Grzegorza Ciechowskiego. Koncert w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" odbył się po raz piętnasty.

"Piętnaście lat mija od tego trudnego, grudniowego dnia, gdy odszedł od nas Grzegorz Ciechowski, muzyk będący w kwiecie wieku i siły twórczej. Pomimo, że to smutna rocznica, to co roku z radością wręczamy nagrodę jego imienia, bo trafia ona do młodych, często drapieżnych w swojej twórczości, artystów" - powiedział podczas wręczenia nagrody prezydent Torunia Michał Zaleski.

Z kapituły wyłaniającej laureata, na scenie pojawili się Zbigniew Krzywański, Mirosław Pęczak i Mariusz Składanowski. W uzasadnieniu swojej tegorocznej decyzji wskazywali, że duet The Dumplings jest "świeżym" i "wyjątkowo dojrzałym literacko i muzycznie głosem młodego pokolenia".

"Jesteśmy bardzo zaskoczeni, że w tak młodym wieku otrzymaliśmy niezwykle prestiżowe wyróżnienie. Telefon z niespodziewaną wiadomością odebrałem w Londynie, gdzie byliśmy na krótkich wakacjach. Myślałem, że śnię" - mówił Kuba Karaś.

The Dumplings istnieje na polskiej scenie muzycznej od pięciu lat, ale ich pierwsza płyta pojawiła się na rynku w 2014 roku. Justyna Święs ma dziewiętnaście, a Kuba Karaś dwadzieścia lat. Pochodzą z Zabrza, a w 2015 roku zostali uhonorowani Fryderykiem w kategorii "Debiut roku".

"To niezwykle zdolni, młodzi ludzie. Zawsze kamień spada nam, członkom kapituły, z serca, gdy publiczność +republikańska+ przyjmie dobrze nasz wybór. Widzę, że w tym roku był on trafny" - podkreślał chwilę po występie muzyków Mariusz Składanowski.

Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego przyznawana jest od 2002 roku. The Dumplings są już piętnastym laureatem. W poprzednich latach wyróżnieni zostali m.in. Piotr Rogucki, zespół Lao Che, Misia Furtak, Mela Koteluk czy grupa Pustki. O nagrodzeniu przedstawicieli muzyki elektronicznej zadecydowało siedmioosobowe gremium, w skład którego wchodzą Rafał Bryndal, Zbigniew Krzywański, Katarzyna Nosowska, Mirosław Pęczak, Piotr Rogucki, Mariusz Składanowski i Agnieszka Szydłowska.

Nagrodzeni muzycy otworzyli swoim występem koncert specjalny pamięci Grzegorza Ciechowskiego. Po nich na scenie zaprezentował się zespół Muchy, którego muzycy od wielu lat z podziwem odnoszą się do dokonań Republiki.

"Żyliśmy, żyjemy i będziemy żyć Republiką. Gramy dziś w świętym miejscu. Niech żyje Republika" - powiedział wokalista zespołu Michał Wiraszko.

O tym, którzy artyści biorą udział w corocznym koncercie w "Od Nowie" publiczność dowiaduje się na miejscu. W tym roku piosenki z repertuaru Republiki i Grzegorza Ciechowskiego wykonywali, poza Muchami, Jacek Bończyk i Zbigniew Krzywański w ramach projektu Czarno-białe ślady, Artur Rojek, Renata Przemyk oraz Adam Nowak.

Dni Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu zakończą się w niedzielę, a ich zwieńczeniem będzie wernisaż wystawy "Ciechowski – Świetlik", na której zaprezentowane zostaną zdjęcia Andrzeja Świetlika.

Grzegorz Ciechowski (1957-2001) był liderem zespołu Republika, muzykiem, kompozytorem, autorem tekstów. Przez lata związany był z toruńską "Od Nową", w której formacja debiutowała. Występował także jako Obywatel G.C. Pisał również teksty do utworów innych wykonawców m.in. zespołu Lady Pank. (PAP)