„Czekam na oficjalne pismo od marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego, że jest możliwość objęcia mandatu, ponieważ najpierw musi być stwierdzone wygaśnięcie mandatu posła Jarosława Katulskiego” – powiedziała PAP Grażyna Ciemniak, która jest następna na liście PO z najwyższym poparciem w wyborach do Sejmu w 2011 r.

Ciemniak podkreśliła, że do czasu wygaśnięcia mandatu Katulskiego będzie piastować stanowisko zastępcy prezydenta Bydgoszczy. „Zrezygnowałam już z mandatu radnej, ponieważ nie mogę łączyć funkcji zastępcy prezydenta miasta z funkcją radnej” – stwierdziła wiceprezydent.

Już raz w trakcie kadencji Sejmu Ciemniak objęła mandat posła. Tak było w 2009 r., gdy poseł Janusz Zemke (SLD) został europosłem, a pierwszy w kolejce na liście były poseł Sławomir Jeneralski zrezygnował z możliwości powrotu do Sejmu.

Ciemniak przez lata była związana SLD. Z ramienia tej partii była wiceprezydentem Bydgoszczy (1998-2001), senatorem (1993-97) i posłem (2001-07). Wystąpiła z Sojuszu w 2008 r., a rok później przystąpiła do Socjaldemokracji Polskiej.

W 2010 r. bez sukcesu ubiegała się o stanowisko prezydenta Bydgoszczy. Jako kandydatka KWW Grażyny Ciemniak odpadła w pierwszej turze, zdobywając 6 457 głosów poparcia (5,79 proc.). Niepowodzeniem zakończył się też jej udział w wyborach do Sejmu w 2011 roku, w których startowała z dziewiątej pozycji listy PO; zdobyła 4 590 głosów. (PAP)