Przez kilka ostatnich miesięcy trwał spór między władzami Bydgoszczy i Torunia w sprawie składu i zasad funkcjonowania ZIT w województwie. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to nowy sposób współpracy samorządów. Miasta i otaczające je gminy oraz władze województw wspólnie mają wskazywać inwestycje do zrealizowania.

Zgoda obu rad - Bydgoszczy i Torunia - pozwala na zawarcie porozumienia w sprawie ZIT między 23 samorządami gminnymi oraz powiatami bydgoskim i toruńskim, co ma odbyć się we wtorek w Ostromecku koło Bydgoszczy.

Podstawą do opracowania porozumienia był kompromis wypracowany przed tygodniem na spotkaniu u wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbiety Bieńkowskiej, w którym uczestniczyli m.in. prezydenci Bydgoszczy i Torunia.

Podczas piątkowego głosowania za przyjęciem uchwały w sprawie ZIT było 14 radnych, przeciwnych było 13, a jeden wstrzymał się od głosu; trzech radnych było nieobecnych.

Sprawa przystąpienia do ZIT na zasadach kompromisu między Bydgoszczą i Toruniem podzieliła bydgoskich radnych, a nawet rządzącą w mieście koalicję PO - SLD. Za przyjęciem uchwały głosowało 13 radnych PO i radny Miasta dla Pokoleń, przeciwnych było po pięciu radnych SLD i PiS, dwóch radnych niezrzeszonych i radny PO; od głosu wstrzymał się kolejny radny niezrzeszony.

Opracowane porozumienie przewiduje, że członkami związku ZIT będą Bydgoszcz i Toruń, wszystkie gminy z powiatów bydgoskiego i toruńskiego oraz z sąsiednich powiatów gminy Łabiszyn, Nakło n. Notecią, Szubin i Kowalewo, a także powiaty bydgoski i toruński. Komitet Sterujący ZIT utworzą wszyscy członkowie ZIT, a jego współprzewodniczącymi będą prezydenci Bydgoszczy i Torunia. Przewodniczącym Zarządu Związku ZIT będzie prezydent Bydgoszczy, a wiceprzewodniczącym - prezydent Torunia. Siedziba Związku ZIT będzie w Bydgoszczy.

ZIT będą realizowane ze środków unijnych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Województwo kujawsko-pomorskie na funkcjonowanie ZIT ma otrzymać 153,8 mln euro. (PAP)

rau/ eaw/ gma/