Termin na zgłaszanie projektów minął w poniedziałek. Jak poinformowało PAP we wtorek biuro prasowe prezydenta Białegostoku, mieszkańcy zaproponowali 103 inwestycje. Ze wstępnej analizy wynika, że to m.in. propozycje remontów ulic, budowy boisk, siłowni na świeżym powietrzu czy nasadzeń zieleni.

Na razie łączna wartość tych projektów nie jest znana. Teraz wnioski będą poddane weryfikacji; niewykluczone, że niektóre powtarzają się lub nie spełniają wymogów formalnych lub merytorycznych. Lista inwestycji, na które będzie można głosować, ma być znana do 16 czerwca.

Głosowanie ws. wyboru projektów będzie przeprowadzone od 20 do 30 czerwca. Lista projektów wybranych do sfinansowania ma być znana do 4 lipca.

Do podziału będzie 12 mln zł. 9 mln zł będzie przeznaczone na tzw. duże inwestycje o charakterze ogólnomiejskim (o maksymalnej wartości 3 mln zł), zaś kolejne 3 mln zł trafią na wsparcie małych inwestycji, o maksymalnej wartości 300 tys. zł. Te będą realizowane na poszczególnych osiedlach.
To druga edycja budżetu obywatelskiego (w dokumentach magistratu zwanego partycypacyjnym) w Białymstoku. W ubiegłym roku, do tegorocznego budżetu, wpłynęło 186 wniosków, ale były wśród nich takie, które powtarzały się wielokrotnie. Do podziału było 10 mln zł.

Do zrealizowania w tym roku w ramach budżetu obywatelskiego, mieszkańcy Białegostoku wybrali ostatecznie siedem projektów o łącznej wartości 10,4 mln zł. W głosowaniu wzięło udział ponad 40 tys. osób. (PAP)