Chodzi o rozbudowę ul. Narodowych Sił Zbrojnych i Alei Jana Pawła II. To trzeci przetarg; dwa wcześniejsze zostały unieważnione z powodu zbyt wysokich cen proponowanych przez oferentów. 

Wartość inwestycji miasto szacuje na 40,2 mln zł netto; chce ją sfinansować przy wsparciu dofinansowaniem z programu Polska Wschodnia. Tym razem na oferty czeka do 13 listopada.

Jak powiedziała we wtorek dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Białymstoku Bożena Zawadzka, w tym przetargu nieco zmieniono warunki - m.in. firma, z którą zostanie podpisana umowa, będzie mogła korzystać z zaliczkowania prac.

Oddanie inwestycji do użytku zostało podzielone na etapy w taki sposób, by w połowie przyszłorocznych wakacji można było połączyć Trasę Niepodległości z ulicą Narodowych Sił Zbrojnych (na podstawie czasowej organizacji ruchu), a całą drogę oddać do użytku do końca czerwca 2019 roku.

"Musi być możliwość wyjazdu z Trasy Niepodległości, a na resztę robót wykonawca ma więcej czasu" - dodała Zawadzka.

Budowana od marca Trasa Niepodległości ma być gotowa do końca 2018 roku. Droga o długości ok. 6,5 km ma zapewnić szybki przejazd przez Białystok, z ominięciem centrum, od zachodniej strony. To obecnie jedna z największych inwestycji drogowych realizowanych przez miasto.

Łączny koszt budowy Trasy Niepodległości przekracza 350 mln zł; 267,5 mln zł to pieniądze unijne z programu Polska Wschodnia 2014-2020. Powstanie m.in. 11 dwupoziomowych skrzyżowań i tunel pod torami kolejowymi, który ma odciążyć obecny im. generała Fieldorfa "Nila". Do tego chodniki i ścieżki rowerowe; na trasie staną też ekrany akustyczne. (PAP)

autor: Robert Fiłończuk, Iza Próchnicka