Na czwartkowym briefingu przed Sejmem, prezydent Szczecina Piotr Krzystek wyjaśnił, że celem projektu jest umożliwienie komitetom obywatelskim startu w wyborach samorządowych na równych prawach z komitetami partyjnymi.

"Dziś jest tak, że partie polityczne mają ewidentne preferencje w rejestracji komitetów, w prowadzeniu kampanii, w jej finansowaniu. Chcemy, żeby tych przywilejów po prostu nie było, żeby wszyscy mieszkańcy naszego kraju na równych warunkach mogli startować w wyborach samorządowych" - podkreślił Krzystek.

Filip Chodkiewicz przewodniczący Rady Miasta w Augustowie wyjaśnił, że projekt jest bardzo prosty i "sprowadza się do tego, aby w wyborach do rad gmin, do rad miast komitety partyjne nie mogły powstawać".

"Obywatele mogą zarejestrować komitet wyborczy wyborców tak, jak do tej pory, natomiast partie polityczne nie. Członkowie partii politycznej mogą oczywiście kandydować w wyborach, ale muszą utworzyć komitet wyborczy wyborców, czyli grać na tych samych zasadach na których grają komitety obywatelskie. Po prostu równe zasady. +Fair play+ w samorządzie" - dodał Chodkiewicz.

Dowiedz się więcej z książki
Kodeks wyborczy. Przepisy
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł


Poinformował, że w czwartek stowarzyszenie składa do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego zawiadomienie o tym, że powstał Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop partiom w samorządach". "Łącznie z tym zawiadomieniem składamy blisko dwa tys. podpisów, które zebraliśmy w ciągu ostatnich dwóch tygodni pod tym projektem" - zaznaczył Chodkiewicz. "Czekamy aż marszałek zarejestruje komitet" - dodał.

Zaznaczył, że marszałek ma na to dwa tygodnie. "Po tych dwóch tygodniach rozpoczynamy akcję zbierania 100 tys. podpisów w całej Polsce, w województwach w których ruch samorządowy +Bezpartyjni+ jest już obecny i w których działa" - powiedział Chodkiewicz.

Powstały w marcu br. Ruch Samorządowy "Bezpartyjni" zrzesza obecnie 150 samorządów w dziewięciu województwach. W siedmiu regionach funkcjonują już stowarzyszenia lub konfederacje z pełną autonomią. (PAP)