Na ławie oskarżonych zasiądzie 16 osób - poinformowała w czwartek Prokuratura Krajowa. Oprócz b. burmistrza Pyrzyc w latach 2010-2014 Jerzego O. wśród oskarżonych znaleźli się także m.in. członkowie Obwodowych Komisji Wyborczych, referent w Urzędzie Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Pyrzycach Iwona S. i dziewięciu mieszkańców tego miasta.

Według śledczych, Jerzy O. w drugiej turze wyborów samorządowych w 2010 r. przekazał trzem innym oskarżonym butelki z alkoholem. W ten sposób chciał ich skłonić do oddania głosu na siebie, jako kandydata na stanowisko burmistrza Pyrzyc.

Z kolei podczas drugiej tury wyborów samorządowych w 2014 r. Jerzy O. miał nakłaniać członków Obwodowych Komisji Wyborczych do przekazania informacji przed zamknięciem lokalu wyborczego o frekwencji wyborczej, wynikach głosowania oraz osobach, które nie przystąpiły do głosowania - uważają śledczy.

Prokurator oskarżył także dziewięciu mieszkańców Pyrzyc o udzielanie lub przyjęcie korzyści majątkowej w postaci butelek z alkoholem, w celu skłonienia do oddania głosu na Jerzego O. Według prokuratury, dochodziło do tego przed drugą turę wyborów samorządowych w 2010 i 2014 roku.

Akt oskarżenia objął również Iwonę S., która jako referent w Urzędzie Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich Urzędu nie dopełniła obowiązków służbowych.

Według śledczych S. na jedenastu pełnomocnictwach do głosowania poświadczyła nieprawdę, co do faktu złożenia w jej obecności oświadczeń o upoważnieniu innej osoby do głosowania. Przy pomocy takich pełnomocnictw kolejnych troje oskarżonych wzięło udział w głosowaniu i oddało głosy w imieniu uprawnionych do głosowania. (PAP)

res/ wkt/