Piknik wojskowy pod hasłem "Bezpieczna Polska" zorganizowany zostanie na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann powiedział w czwartek na konferencji prasowej, że wśród prezentowanego sprzętu będą także maszyny amerykańskie. Pytany przez dziennikarzy nie wykluczył też, że na imprezie pojawią się także żołnierze z USA.

Wielkopolanie będą mieli szansę zobaczyć wyposażenie i sprzęt, m.in. rosomaki, wyposażenie ratunkowe pilota F-16 a także amerykański czołg Patton z Muzeum Broni Pancernej. Dla zwiedzających wojsko przygotowało także symulatory, m.in. kierowania nowoczesnym kołowym transporterem opancerzonym.

"W CSWL dostępny będzie wysokiej klasy sprzęt wojskowy, będący na wyposażeniu piętnastu jednostek z Wielkopolski. Chętni będą mieli m.in. możliwość prowadzenia symulowanego ognia z broni strzeleckiej w oparciu o wykorzystywany przez żołnierzy w codziennym szkoleniu system szkolno-treningowy Śnieżnik" – powiedział na konferencji kpt. Robert Ołoszewski z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu.

Podczas imprezy będzie też można posłuchać amerykańskich standardów w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, zobaczyć pokaz musztry paradnej, a także posilić się grochówką wojskową.

Centralne uroczystości powitania wojsk amerykańskich w Polsce odbędą się w sobotę w Żaganiu. Transmisja uroczystości z udziałem przedstawicieli rządu będzie dostępna także dla uczestników imprezy w Poznaniu. Wstęp na wydarzenie jest wolny. (PAP)