Jak dodał, programy są zróżnicowane i przeznaczone dla osób w różnym wieku.

Mieszkańcy w ramach akcji "Zdrowy Kalisz" mają do dyspozycji osiem programów. "Od kilku lat działa program medycyny sportowej dzieci i młodzieży do 21 roku życia. To, co dobrze się sprawdza, należy absolutnie kontynuować" - powiedziała Karolina Pawliczak.

Wczesne wykrywanie chorób płuc u kobiet i mężczyzn adresowane jest do osób od 18 roku życia. Dla dzieci od 24 do 34 miesiąca życia zaplanowano profilaktyczne szczepienia przeciwko pneumokokom. Mieszkańcy w wieku od 40 do 75 lat mogą skorzystać z badań wczesnego wykrywania raka jelita grubego. Kobiety będą mogły zbadać się w ramach programu wczesnego wykrywania chorób piersi. Z działań profilaktycznych w zakresie zakażeń HCV mogą skorzystać kaliszanie od 18 roku życia. Profilaktyka zakażeń HPV przeznaczona jest dla dwunastoletnich dziewcząt. Natomiast dla pięciolatków zaplanowano profilaktykę stomatologiczną, polegającą na badaniu wad zgryzu, usunięcia osadów na płytce nazębnej oraz lakierowaniu. "Wszystkie pięciolatki będą pod tym kątem przebadane. Jeśli chodzi o ten temat, to można powiedzieć, że nie był on w naszym mieście od lat ogarnięty. W końcu się udało" - podkreśliła wiceprezydent Kalisza.

Poinformowała, że w 2017 roku urząd planuje wprowadzić także bezpłatne badania gruczołu krokowego i szczepienia przeciwko grypie. Informacje o przeprowadzanych akcjach będą dostępne w autobusach Kaliskich Linii Autobusowych. "Tysiące kaliszan w ciągu miesiąca korzystają z usług naszego przewoźnika, dlatego zaproponowaliśmy również w ramach współpracy, aby informacje o programach profilaktycznych były udostępnione w autobusach" - powiedziała Pawliczak.

Prezes Kaliskiego Przedsiębiorstwa Transportowego Mariusz Wdowczyk powiedział, że ze środków akcji sfinansowano również zakup apteczek dla autobusów Kaliskich Linii Autobusowych. Natomiast kierowców przeszkolono w zakresie udzielania pierwszej pomocy.(PAP)