Jak podał w poniedziałek w komunikacie Sąd Okręgowy w Olsztynie, pierwsza rozprawa w sprawie Czesława Jerzego M. oskarżonego m.in. o zgwałcenie urzędniczki odbędzie się wcześniej, niż pierwotnie planowano.

"Nastąpiła zmiana terminu, ponieważ obrońca oskarżonego złożył do Sądu wniosek o zdjęcie z wokandy sprawy wyznaczonej na 27 października z uwagi na kolizję terminów w innej sprawie. Sąd w takiej sytuacji wyznaczył nowy termin rozprawy na 24 października 2017 r."- podano w komunikacie. Pozostałe terminy rozpraw nie zmieniły się i odbędą się 26 października, 9, 16, 23 i 30 listopada oraz 5, 6, 21 i 22 grudnia.

W 2015 r. Sąd Rejonowy w Ostródzie, po czteroletnim procesie, skazał Małkowskiego (zgadza się na publikację nazwiska - PAP) na 5 lat więzienia oraz zakazał mu przez 6 lat sprawowania kierowniczych stanowisk w jednostkach samorządu terytorialnego. Małkowski został wówczas uznany za winnego zgwałcenia urzędniczki, która była w ostatnich tygodniach ciąży oraz jej molestowania - przy czym w ocenie sądu - czynów tych miał się dopuścić, wykorzystując relację zależności.

Po rozpatrzeniu apelacji złożonych przez prokuraturę i obrońcę Małkowskiego, Sąd Okręgowy w Elblągu uchylił wyrok skazujący byłego prezydenta w części dotyczącej gwałtu i usiłowania gwałtu i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenie przez Sąd Rejonowy w Ostródzie. Ten przekazał sprawę Sądowi Rejonowemu w Olsztynie.

Czesław Małkowski był prezydentem Olsztyna od 2001 r., przez prawie dwie kadencje - do 2008 r., gdy mieszkańcy Olsztyna odwołali go w referendum lokalnym po wybuchu tzw. seksafery w ratuszu. Mimo toczącego się śledztwa, a potem nierozstrzygniętej sprawy przed ostródzkim sądem, Małkowski dwukrotnie (w wyborach samorządowych w 2010 r. i 2014 r.) kandydował na urząd prezydenta Olsztyna. Za każdym razem przegrywał nieznacznie w II turze z obecnym włodarzem miasta Piotrem Grzymowiczem. Zdobył natomiast mandat radnego, który nadal sprawuje.(PAP)