Podczas podpisywania kontraktu członek zarządu województwa świętokrzyskiego Jan Maćkowiak zaznaczył, że remont odcinka jest pierwszym etapem przebudowy drogi na trasie Ostrowiec – Ożarów. Zapowiedział, że kolejnymi etapami inwestycji będzie budowa obwodnicy Ćmielowa oraz pozostałej części trasy.

W ramach prac przebudowany zostanie 5,5-kilometrowy odcinek drogi od węzła „Brezelia” w Ostrowcu Świętokrzyskim do Ćmielowa. Oprócz gruntownej wymiany nawierzchni, projekt przewiduje poszerzenie jezdni w okolicach skrzyżowań, budowę nowych zatok autobusowych i ścieżek rowerowych oraz zmianę lokalizacji kapliczek znajdujących się zbyt blisko pasa ruchu. Przebudowane będą również trzy mosty w Denkówku, Goździelinie oraz Bodzechowie.

„To ważna droga na transportowej mapie regionu. Skomunikuje centrum i zachodnią część województwa z drogą krajową 74 (trasa Kielce- Lublin)" - podkreślił członek zarządu województwa Kazimierz Kotowski. Przypomniał, że starania o inwestycję trwały wiele lat.

„Ta droga to komunikacyjny kręgosłup naszej gminy. Jej stan jest od dłuższego czasu fatalny. Cieszymy się, że wreszcie doczekaliśmy się remontu” – powiedział dziennikarzom burmistrz Ćmielowa Jan Kuśmierz.

Inwestycja będzie kosztowała 23 mln 866 tys. zł i co najmniej w 60 proc. zostanie dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. „Staramy się, by to dofinansowanie wzrosło jeszcze do 85 proc.” – dodał dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Damian Urbanowski.

Modernizacja drogi spowoduje utrudnienia w ruchu na odcinku Ostrowiec – Ożarów. Według wstępnych planów, objazdy zostaną poprowadzone przez Opatów. Przebudowa ma zakończyć się do 30 października tego roku. (PAP)