Jóźwiak podkreślił na piątkowej konferencji prasowej, że budżet partycypacyjny "jest bardzo ważnym elementem współdecydowania
warszawiaków o kształcie swojego miasta".

Poinformował, że zgodnie z zapowiedzią prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz wysokość puli budżetów obywatelskich, w ramach których mieszkańcy miasta będą mogli decydować o podziale pieniędzy, będzie rosła tak, by za dwa lata było to 100 mln zł.

Zapowiedział, że pierwsze projekty w ramach budżetu obywatelskiego na ten rok (26 mln zł) powinny zacząć być realizowane w ciągu kilku tygodni, a większe inwestycje mają ruszyć wraz ze startem sezonu budowlanego.
Od soboty 17 stycznia do 17 lutego mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje projekty w ramach budżetu partycypacyjnego na 2016 r. Zgłoszenia będą przyjmowane na stronie internetowej www.twojbudzet.um.warszawa.pl i w urzędach dzielnic.

Do wydania jest ponad 50 mln zł. Dzielnice przekazywały od 1 do 2 proc. swych przychodów. Najwięcej pieniędzy do rozdysponowania będzie w Śródmieściu - 6,2 mln zł, na Ursynowie - 6,1 mln zł, na Mokotowie - ponad 5,4 mln zł, na Woli - 4,5 mln zł i na Pradze Południe - 2,7 mln zł.

Pomysły zgłaszane przez mieszkańców mogą dotyczyć wielu sfer, jakimi na co dzień zajmuje się urząd dzielnicy, czy jednostki miejskie: sportu, rekreacji, edukacji, kultury, komunikacji, ochrony środowiska, pomocy społecznej, przestrzeni publicznej, zieleni miejskiej, itp. Projekty mogą mieć charakter inwestycyjny (np. budowa placu zabaw czy postawienie latarni) lub pozainwestycyjne (np. zajęcia pozalekcyjne, zorganizowanie święta wybranej ulicy).

Budżet obywatelski dotyczy dzielnic. Mogą być one jednak podzielone na mniejsze obszary (rejony), w których można składać projekty. W związku z tym projekty będzie można składać na poziomie: ogólnodzielnicowym, lokalnym (gdy kwota przeznaczona dla danej dzielnicy została podzielona na mniejsze obszary wyznaczone w ramach tej dzielnicy) albo lokalnym i ogólnodzielnicowym (gdy budżet partycypacyjny dotyczy zarówno całej dzielnicy, jak i jej mniejszych obszarów).

Miasto przypomina, że każdy poziom, zarówno lokalny, jak i ogólnodzielnicowy, ma przypisaną kwotę, za którą zostaną zrealizowane wybrane przez mieszkańców projekty. Dlatego kwota zgłoszonego projektu nie może przekraczać kwoty przeznaczonej w danym obszarze czy dzielnicy.
W pierwszej kolejności wszystkie zgłoszone projekty zostaną ocenione pod kątem podstawowych kryteriów, takich jak np. prawidłowe wypełnienie formularza zgłoszeniowego, następnie zostaną przedstawione wszystkim mieszkańcom.

Między 16 a 26 czerwca 2015 r. odbędzie się głosowanie, które wyłoni projekty do realizacji w 2016 roku. Głosować będzie mógł każdy mieszkaniec Warszawy, drogą elektroniczną, osobiście lub korespondencyjnie.
Lista projektów do realizacji ma zostać ogłoszona do 10 lipca 2015 r.
Szczegółowe informacje nt. składania projektów do budżetu można znaleźć na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl

W ramach pierwszego budżetu partycypacyjnego warszawiacy zgłosili ok. 2200 pomysłów, z czego wcielonych w życie ma być 336.

Najwięcej głosów - ponad 6,5 tys. - oddano na zgłoszony na Ursynowie projekt utworzenia ośrodka wsparcia przy skrzyżowaniu ulic Stryjeńskich i Moczydłowskiej. W tym miejscu mieszkańcy z niepełnosprawnością intelektualną będą mogli liczyć na pomoc przy rozwiązywaniu codziennych problemów. Będzie to też przestrzeń spotkań, współdziałania i rozrywki, w której będą realizowane inicjatywy m.in. organizacji pozarządowych. Ze względu na koszt - 3 mln zł - to jedyny projekt, który zostanie zrealizowany w tej dzielnicy.

Na drugiej pozycji pod względem liczby oddanych głosów (3154) znalazł się zgłoszony w Śródmieściu projekt wyznaczenia kontrapasów rowerowych do jazdy pod prąd na ulicach: Zakroczymskiej, Podwale, Oboźnej, Widok, Nowogrodzkiej, E. Plater, Poznańskiej, Hożej, Polnej, Mokotowskiej i Koszykowej. Aby ta inwestycja mogła być zrealizowana musi się jednak zmienić prawo. Ratusz liczy, że odpowiednie rozporządzenie zacznie obowiązywać w połowie roku.

Trzeci projekt, na który najchętniej głosowali mieszkańcy Warszawy (3102 głosy) w ubiegłym roku, to budowa chodnika i ścieżki rowerowo-biegowej przy ul. Powstańców Śląskich - między ulicami Człuchowską a Górczewską. Zrealizowany zostanie też projekt budowy chodnika na odcinku między ulicami Człuchowską a Sterniczą (2032 głosy). (PAP)