Podejrzenia o pranie brudnych pieniędzy dotyczą "nielegalnych działań na rynku telekomunikacyjnym w Uzbekistanie".

Śledztwo szwajcarskie bezpośrednio dotyczące Karimowej obejmuje oficjalnie także cztery osoby z jej bliskiego otoczenia i w związku z tym Berno zamroziło ok. 800 mln franków szwajcarskich (658 mln euro). W lecie 2012 roku w związku ze sprawą zatrzymano w Genewie dwie osoby, lecz zwolniono je za kaucją w październiku 2012 roku.

Śledztwo przeciwko Karimowej w sprawie prania brudnych pieniędzy prowadzi też francuski wymiar sprawiedliwości. W sierpniu ubiegłego roku przeszukano kilka domów we Francji należących do Karimowej.

42-letnia Gulnara Karimowa uważana jest za jedną z najbogatszych i najbardziej wpływowych kobiet w swym kraju, zaś w Szwajcarii figuruje na liście najbogatszych kobiet. Pisze wiersze, projektuje stroje, biżuterię. Organizuje pokazy mody. Była też ambasadorem Uzebkistanu w genewskiej siedzibie ONZ.

Stopniowo traciła wpływy w kraju. W 2013 roku w Uzbekistanie zamknięto kontrolowane przez nią trzy kanały telewizyjne i zatrzymano jej współpracowników. W listopadzie ubiegłego roku rząd kazał zamrozić konta bankowe firm i fundacji, których właścicielką jest Gulnara i rozpoczął śledztwo w sprawie malwersacji finansowych.

Wydarzenia te są oceniane jako element walki o sukcesję po rządzącym od ponad 20 lat autorytarnym prezydencie Karimowie; wcześniej córkę uważano za jego możliwą następczynię. Karimowa o ataki na swoją osobę oskarżyła szefa służb bezpieczeństwa Rustama Inojatowa; wśród możliwych pretendentów do władzy wymienia się także premiera Szawkata Mirzijojewa.

Wybory w Uzbekistanie odbędą się w 2015 roku i krążą pogłoski, że zdrowia 75-letniego prezydenta pogarsza się. (PAP)