Raport ogłoszony w Genewie przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Lesbijek i Gejów informuje, że w 10 krajach małżeństwa osób tej samej płci są dozwolone, w 12 krajach prawo zezwala na adopcję dzieci przez takie pary, podczas gdy w 78 krajach homoseksualizm jest nielegalny, a w pięciu jest karany śmiercią.
Są to: Iran, Arabia Saudyjska, Jemen, Mauretania i Sudan. Karę śmierci wobec takich osób stosuje się ponadto na północy Nigerii oraz w południowej Somalii.
W raporcie podkreśla się, że Europa jest kontynentem, na którym sytuacja prawna osób homoseksualnych jest najlepsza.
W Ameryce Łacińskiej najpoważniejszym problemem, z jakim stykają się mniejszości seksualne, jest przemoc, ponieważ prawo obowiązujące w większości krajów tego regionu nie przewiduje karania aktów homofobii.
W połowie krajów azjatyckich homoseksualizm jest nadal uważany za przestępstwo.
W Afryce, gdzie zachowania homoseksualne są prawnie zakazane w 30 krajach, a w wielu karane więzieniem, wyjątek stanowi Republika Południowej Afryki. Konstytucja RPA uznaje prawo par tej samej płci do zawierania małżeństw.
ILGA podkreśla, że na kontynencie europejskim Węgry, uchwalając nową konstytucję, zamknęły możliwość legalizacji małżeństw między osobami jednej płci, określając w niej małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny.
Organizacja obrony praw człowieka Amnesty International w swej kampanii na rzecz praw homoseksualistów i transseksualistów zachęca ludzi przeciwnych dyskryminacji tych osób do "namalowania w Budapeszcie na asfalcie ogromnego serca" jako symbolu przeciwko homofobii.
Jak wynika z ogłoszonych w czwartek rezultatów sondażu przeprowadzonego w Rosji z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, 45 proc. Rosjan ma negatywne odczucia wobec homoseksualizmu. Władze miejskie Moskwy zastanawiają się nad wydaniem zakazu przeprowadzenia parady gejów zapowiedzianej na 26 i 27 maja - przypomina agencja EFE.
Poparcie, jakie prezydent USA Barack Obama zadeklarował dla małżeństw homoseksualistów, sprawiło, że temat ten znalazł się w centrum debaty przedwyborczej w Stanach Zjednoczonych - stwierdza raport. ILGA określa stanowisko zajęte przez prezydenta USA jako "wielki postęp".(PAP)