"Musi ono zostać jeszcze podpisane przez ministra sprawiedliwości. Kiedy to nastąpi, zostanie ogłoszone w Dzienniku Ustaw i wtedy wejdzie w życie" - powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak. Jak dodała, oba resorty chcą, by nastąpiło to jak najszybciej.
W poniedziałek weszła w życie nowelizacja ustawy antynikotynowej, wprowadzająca zakaz palenia m.in. w środkach transportu publicznego, na placach zabaw, na przystankach komunikacji miejskiej i w środkach publicznego transportu. Całkowity zakaz palenia obowiązuje też w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych dysponujących jedną salą.
Za złamanie zakazu grozi kara grzywny do 500 zł. Mandaty mogli jednak nakładać policjanci lub inspektorzy sanitarni a strażnicy miejscy - jedynie pouczać. Obowiązywało bowiem rozporządzenie szefa MSWiA z 2009 r., w myśl którego strażnicy miejscy mogą stosować kary grzywny jedynie wobec osób sprzedających wyroby tytoniowe wbrew przepisom ustawy lub wobec właścicieli lokali, którzy nie umieszczą informacji o zakazie palenia. W przypadku palaczy mogli kierować wnioski o ukaranie do sądów. Podpisana we wtorek regulacja umożliwia im karanie ich mandatami. (PAP)