We wtorek do Sejmu wpłynął obywatelski projekt ustawy zakazującej tzw. aborcji eugenicznej, czyli w przypadku podejrzenia choroby lub wady genetycznej. Projekt, pod którym zebrano 400 tys. podpisów, złożyli przedstawiciele Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji".

Rzecznik Sojuszu Dariusz Joński podkreślił, że jego klub z zasady opowiada się za tym, by Sejm pracował nad projektami obywatelskimi; w tej jednak sprawie ma zamiar postąpić inaczej. "Złożymy wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu tego projektu" - zapowiedział Joński, dodając, że - w ocenie Sojuszu - "składają go terroryści antyaborcyjni".

"Nie ma na to naszej zgody. Mówimy stop temu stowarzyszeniu i by dzisiaj zaostrzać prawo aborcyjne" - dodał.

Wiceszefowa Sojuszu Paulina Piechna-Więckiewicz oceniła projekt obywatelski jako "nieludzki". "Mówimy dość odbieraniu Polkom kolejnych praw do decydowania o własnym życiu, o własnym ciele. Uważamy, że projekt ten jest skandaliczny" - podkreśliła Piechna-Więckiewicz.

Przypomniała, że w Sejmie na pierwsze czytanie czeka projekt Sojuszu łagodzący prawo aborcyjne. Zakłada on legalną aborcję do 12. tygodnia, refundację środków antykoncepcyjnych, finansowanie 3 prób zabiegów in vitro ze środków NFZ oraz edukację seksualną od 1. klasy podstawówki.

W środę marszałek Sejmu Ewa Kopacz mówiła w TVP Info, że pierwsze czytanie projektu stowarzyszenia "Stop aborcji" odbędzie się prawdopodobnie po wakacjach.

W ubiegłym roku Sejm odrzucił projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży - zgłoszony przez posłów Solidarnej Polski. Wprowadzał on zakaz przerywania ciąży w przypadkach, gdy występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży aborcja jest legalna w trzech przypadkach: gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety; jest wynikiem czynu zabronionego lub gdy płód jest ciężko i nieodwracalnie uszkodzony.