Rozpoczynająca się 15 marca akcja „Fiskus bez tajemnic dla osób niepełnosprawnych” to druga edycja przedsięwzięcia zainicjowanego w ub. roku przez śląski oddział samorządu doradców podatkowych. Patronat nad nim objął marszałek woj. śląskiego.
Jak poinformowało PAP we wtorek biuro prasowe urzędu marszałkowskiego, w tym roku – podobnie jak w ubiegłym - porady będą udzielane we wtorki i czwartki w godzinach od 9. do 15. pod uruchomionym specjalnie na potrzeby tej akcji numerem telefonu 513 152 218. Na życzenie dzwoniącego doradca podatkowy będzie oddzwaniał na podany numer.
W ub. roku akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Przez półtora miesiąca doradcy podatkowi udzielali po kilkadziesiąt porad dziennie. Wiceszef śląskiego oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych Piotr Maciejewski powiedział we wtorek PAP, że pytania dotyczyły różnych spraw – na każdym poziomie szczegółowości.
Maciejewski wskazał, że problemem, który wśród niepełnosprawnych powodował i nadal powoduje najwięcej kontrowersji, jest limitowana ulga na używanie prywatnego samochodu osobowego na dojazdy na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Obecny limit tej ulgi to 2.280 zł.
„Podatnicy – osoby niepełnosprawne – bardzo często mylą zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne z dojazdami do lekarza na normalne badania. Ta ulga jest skierowana wyłącznie do osób, które przewożone są własnym samochodem lub same dojeżdżają na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Tutaj podatnicy są trochę rozczarowani, że normalny wyjazd do lekarza uldze nie podlega” – wyjaśnił ekspert.
Poza tą kwestią w zakresie ulg dla niepełnoprawnych nie wprowadzano poważniejszych zmian. Ekspert zwrócił tylko uwagę, że ostatnie interpretacje organów podatkowych - potwierdzone już orzeczeniami sądów - wskazują na tendencję wykluczenia z podlegania uldze uwzględnianego jeszcze dwa-trzy lata temu segmentu urządzeń agd przystosowanych dla potrzeb niepełnosprawnych, jak np. pralki sterowane alfabetem Braille’a.
„Cała reszta jest praktycznie niezmienna od dobrych kilku lat - na szczęście dla osób niepełnosprawnych” – ocenił Maciejewski.
Podobnie jak w ub. roku, tegoroczne konsultacje będą prowadzone przez należący do śląskiego oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych numer telefonu komórkowego, który każdego dnia będzie przekazywany kolejnym biorącym udział w akcji członkom Izby.
Według urzędników marszałka, ubiegłoroczne doświadczenie wykazało, że taka telefoniczna forma pomocy okazała się przystępna dla samych zainteresowanych, z których części nie stać na skorzystanie z usług biura podatkowego lub nie pozwala im na to ich ułomność. (PAP)