Według policji, Beata B. miała 2,4 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Śląscy sędziowie komentują, że to fatalna i bulwersująca informacja, która rzutuje na całe środowisko i – jeśli się potwierdzi - spotka się ze zdecydowaną reakcją sądu dyscyplinarnego.

Do zdarzenia doszło w niedzielę. Sędzia, jadąc prywatnym suzuki, nie zatrzymała się przed znakiem "Stop" i zderzyła się z prawidłowo jadącym oplem - powiedziała rzeczniczka śląskiej policji podinsp. Aleksandra Nowara.

Jak relacjonował asp. Sebastian Imiołczyk z chorzowskiej policji, kierująca suzuki poinformowała, że jest sędzią, ale nie zasłaniała się immunitetem i poddała wszelkim czynnościom. Badanie alkomatem dało wynik 2,4 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Kobiecie pobrano też krew do dodatkowych badań i zwolniono ją do domu.

Krótko po kolizji o całej sytuacji chorzowska policja poinformowała telefonicznie prezesa Sądu Okręgowego w Katowicach. Jak poinformował rzecznik sądu Jacek Krawczyk, informację w tej sprawie przekazano także prezesowi Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

Prezes sądu okręgowego zwrócił się o pisemną informację do prokuratury, do poniedziałkowego wczesnego popołudnia odpowiedź jeszcze nie wpłynęła. Sąd otrzymał natomiast informację, że sprawę od prokuratury w Chorzowie przejęła Prokuratura Okręgowa w Katowicach. Potwierdziła ją PAP rzeczniczka prokuratury Marta Zawada-Dybek.

"W przypadku potwierdzenia tej fatalnej informacji postępowanie będzie się toczyło dwutorowo – z jednej strony postępowanie dyscyplinarne, a z drugiej strony prokurator może wystąpić do sądu dyscyplinarnego o wyrażanie zgody na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej, czyli krótko mówiąc na uchylenie immunitetu" - powiedział sędzia Krawczyk.

Decyzję o uchyleniu immunitetu sąd dyscyplinarny podejmuje w formie uchwały i informuje o niej ministra sprawiedliwości, Krajową Radę Sądownictwa i pierwszego prezesa Sądu Najwyższego – jeżeli doszło do zatrzymania sędziego. Prezes siemianowickiego sądu może też wobec sędzi wydać zarządzenie o przerwie w wykonywaniu przez nią obowiązków, o czym też winien powiadomić sąd dyscyplinarny. Wówczas sąd dyscyplinarny podejmuje uchwałę o zawieszeniu sędziego w obowiązkach lub uchyla zarządzenie prezesa.

"W przypadku potwierdzenia tej informacji nie tylko jest to porażka pani sędzi, ale jest to chyba porażka całego środowiska. Jeżeli te dane zostaną potwierdzone i zostanie wszczęte postępowanie dyscyplinarne, to myślę, że takie zdarzenie zostanie ocenione w sposób zdecydowany i na pewno spotka się ze zdecydowaną reakcją sądu dyscyplinarnego" - powiedział sędzia Krawczyk.

"Ze swej strony mogę powiedzieć, że jest to wielka porażka – wymiaru sprawiedliwości, naszego sądu, która bulwersuje, myślę, nie tylko społeczeństwo, ale też wszystkich sędziów, zaznaczam – o ile to zostanie potwierdzone. Myślę, że nikt z sędziów nie będzie godził się z tolerowaniem takich zachowań. Trzeba pamiętać, że skoro my mamy oceniać społeczeństwo, to nasza ocena ze strony społeczeństwa musi być jednoznaczna i nie możemy być w żaden sposób kojarzeni z osobami, które egzekwując prawo, same je naruszają" - podsumował rzecznik.

Sędzia Beata B. mieszka w Katowicach, od lat pracuje w sądzie w Siemianowicach. Orzeka w tamtejszym wydziale cywilnym. (PAP)

kon/ karo/