Jak dodał, prezydent Andrzej Duda oczekuje, że prawnicy napiszą je w spokoju i nie będzie żadnych przecieków na zewnątrz.

Czytaj: Prezydent nie zdecydował, czy ustawy ws. sądów będą konsultowane z MS>>

"A ten termin, kiedy prezydent je przedstawi to będzie pewnie po 20 września, bo wtedy upływa takie zobowiązanie prezydenta, które wyraził publicznie, że dwa miesiące od czasu wet przedstawi własne projekty" - powiedział Łapiński.

Dodał, że projekty zostaną zapewne ogłoszone publicznie, a potem wpłyną do Sejmu. "Czy to będzie tego samego dnia, to decyzji jeszcze nie ma" - zaznaczył.

Pytany o to, czy ustawy są konsultowane z Ministerstwem Sprawiedliwości Łapiński odpowiedział: "Prace w tej chwili trwają w kancelarii prezydenta, bo to będzie ustawa prezydencka, więc jest oczywiste, że najpierw pracują nad nią prawnicy prezydenccy. Jak będą te ustawy gotowe, to będzie czas na różnego rodzaju rozmowy i konsultacje" - wyjaśnił.

Czytaj: Opozycja ma dla prezydenta propozycje ws sądów>>

"Jak będą projekty gotowe, będą upublicznione, to myślę, że też i Ministerstwo Sprawiedliwości będzie mogło się do nich odnieść, w jakiś sposób je ocenić" - wskazał Łapiński.

Łapiński przypomniał, że w środę zaczynają się rozmowy polityczne z klubami parlamentarnymi. "Prezydent zaprosił na nie przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych (...). Prezydent przede wszystkim będzie chciał wysłuchać, jakie pomysły, propozycje, oczekiwania zgłaszają kluby parlamentarne do ustaw o sądownictwie" - wyjaśnił. Dodał, że z tego co wie, wszystkie kluby zapowiedziały, że przyślą swojego reprezentanta lub reprezentantów.

24 lipca prezydent Andrzej Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział przygotowanie projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy. (PAP)