Tusk przyjechał do Elbląga, by w ostatnim dniu kampanii przed niedzielną drugą turą wyborów prezydenta miasta, wesprzeć kandydatkę PO Elżbietę Gelert. Wraz z nią premier wziął udział w spotkaniu z mieszkańcami Elbląga.

Premier ocenił, że na planowanym powiększeniu specjalnej strefy ekonomicznej i przedłużeniu jej działania Elbląg może zyskać 30-50 mln zł bezpośrednich inwestycji.

"Musimy sobie bardzo wyraźnie powiedzieć, że bezrobocie, które tak bardzo dotkliwie odczuwacie także w Elblągu i w całym województwie, musi być dla nas priorytetowym problemem do rozwiązania i dlatego po dość ostrej dyskusji z ministrem finansów, ustaliliśmy z moimi dwoma wicepremierami, że (...) w najbliższym czasie podejmiemy formalną decyzję o przedłużeniu działania specjalnych stref ekonomicznych do 2026 roku" - poinformował Tusk.

Wyraził jednocześnie nadzieję, że w połączeniu z decyzją o powiększeniu o "kilka hektarów specjalnej strefy w Elblągu" może to uczynić miasto bardziej perspektywicznym i obiecującym głównie dla młodych i inwestorów.

Dodał, że razem z nowymi władzami miasta będzie zabiegał o lepsze wykorzystanie położenia Elbląga pod względem logistycznym i komunikacyjnym.

Ponadto Tusk podkreślił, że wprowadzony 6 czerwca "przesadnie restrykcyjny" przepis, mówiący o wzmożonej kontroli kierowców przekraczających granicę z obwodem kaliningradzkim więcej niż 4 razy w miesiącu (przed zmianą było to 10 przejazdów), spowodował znaczne utrudnienia w funkcjonowaniu umowy o małym ruchu granicznym.

"Zdecydowałem się na to, żeby zalecić powrót do tego stanu sprzed zaostrzenia kontroli i jestem przekonany, że mieszkańcy Elbląga będą z tego umiejętnie i rozsądnie korzystać" - powiedział Tusk.