Klub PO złożył w piątek w Sejmie projekt tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej. Złożenie projektu zapowiadała m.in. prezydent Warszawy, wiceszefowa PO Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Czytaj: PO złożyła projekt ustawy reprywatyzacyjnej>>

Posłowie PO zapowiadają, że według proponowanych przez partię rozwiązań "o odszkodowania bądź zwroty (za przejęte po wojnie nieruchomości - PAP) ubiegać się będą mogli tylko prawowici właściciele bądź spadkobiercy tych prawowitych właścicieli". Projekt ma zakończyć handel roszczeniami i zapewnić ochronę praw lokatorów budynków objętych roszczeniami.

Poseł Sasin - szef sejmowej komisji finansów publicznych - powiedział dziennikarzom w piątek, że projekt będzie w poniedziałek analizował klub PiS.

"Będziemy o tym projekcie rozmawiać. Nie chcę deklarować, że to będzie moment, w którym podejmiemy ostateczną decyzję. To jest również kwestia analizy prawnej przepisów, które zostały zaproponowane" - powiedział poseł PiS. Zaznaczył, że "PiS jest gotowe pracować nad tym projektem".

Jednocześnie Sasin podkreślił, że od wielu tygodni pojawiają się doniesienia o nieprawidłowościach dotyczących reprywatyzacji w Warszawie.

"Zachodzi podejrzenie, że ten ruch ze strony PO (złożenie projektu dot. rozwiązania problemu reprywatyzacji) jest nieudolną próbą ratowania Hanny Gronkiewicz-Waltz i reputacji Platformy. Platforma w pełni odpowiada za to, co dzieje się w Warszawie. Od 10 lat Platforma nie widziała potrzeby, żeby takie rozwiązanie jak dzisiaj zaproponować" - powiedział Sasin.

Jak dodał, najbardziej drastyczne przykłady - jak określił - "złodziejskiej reprywatyzacji" nie były spowodowane brakiem prawa, czy złym prawem, ale były spowodowane łamaniem obowiązującego prawa. (PAP)