"Możemy bezpiecznie wprowadzić automatyczną wymianę danych bankowych 1 stycznia 2015 roku" - oświadczył Juncker w luksemburskim parlamencie. "Nasz sektor finansowy jest w stanie to zrobić" - dodał.

Według premiera sektor finansowy jego kraju "nie zależy w zasadniczy sposób od tajemnicy bankowej". "Nasz sektor finansowy nie żyje z czarnych pieniędzy ani z oszustw finansowych" - zapewnił Juncker.

W niedzielę szef resortu finansów Luc Frieden powiedział, że jego kraj rozważa zerwanie z tradycją zachowywania tajemnicy bankowej.

Ocenił, że świat idzie w kierunku automatycznej wymiany danych bankowych. "Już się temu stanowczo nie sprzeciwiamy" - powiedział Frieden gazecie "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung".

Luksemburg wcześniej sprzeciwiał się automatycznej wymianie informacji bankowej między urzędami skarbowymi państw Unii. Powodem zmiany stanowiska miał być rosnący nacisk ze strony innych państw unijnych, które wobec kryzysu finansów publicznych są tym bardziej zdeterminowane, by utrudnić swym obywatelom unikanie płacenia podatków i transfer pieniędzy za granicę.

Presja na kraje o bardzo rozbudowanych sektorach bankowych wzrosła jeszcze po załamaniu się systemu bankowego na Cyprze. Ponadto po ujawnieniu w zeszłym tygodniu przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) informacji, według których 130 tys. osób z ponad 170 krajów ukryło przed fiskusem swój majątek w rajach podatkowych na całym świecie, w Unii ożyła dyskusja na temat zwalczania oszustw podatkowych.