Guz został zatrzymany i aresztowany w lipcu 2007 r. pod zarzutem zabójstwa Pawła M. W areszcie przybywał prawie 17 miesięcy. W grudniu 2008 r. został zwolniony, a następnie w sierpniu 2010 r. prokuratura umorzyła wobec niego postępowanie.

Jak mówił w uzasadnieniu sędzia Piotr Łaguna, wnioskodawcy przysługuje odszkodowanie i zadośćuczynienie "z uwagi na zastosowane wobec niego niewątpliwie niesłuszne tymczasowe aresztowanie”.

Jak powiedział sędzia, kwotę odszkodowania sąd ustala w oparciu o rzeczywiste poniesione straty materialne wnioskodawcy. W tym przypadku sąd zaliczył do nich straty poniesione przez Guza w wyniku zerwania jego kontraktu w Norwegii. Guz, w czasie gdy przebywał w areszcie, nie mógł prowadzić swojej firmy budowlanej, którą założył w 2006 r. Przed sądem tłumaczył, że wówczas był okres boomu budowlanego i mógł wiele zarobić.

Sędzia podkreślił, że natomiast kwotę zadośćuczynienia za doznaną krzywdę w wyniku niesłusznego aresztowania jest bardzo trudno ustalić. Sąd uznał w tym przypadku, że odpowiednią rekompensatą będzie 200 tys. zł, co stanowi wielokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i nie jest kwotą nadmiernie wygórowaną. „Paweł Guz nie z własnej woli znalazł się w centrum zainteresowania medialnego jako osoba naznaczona piętnem zabójcy znajomego” - dodał sędzia.

Guz domagał 1 mln zł odszkodowania i 4 mln zł zadośćuczynienia. Po wyroku powiedział dziennikarzom, że będzie składał apelację.

„Ja się domagałem kwoty adekwatnej do wyrządzonej mi krzywdy, a tutaj dostałem - można powiedzieć - policzek z drugiej strony. Pierwszy był taki, że mnie zamknęli bez żadnych dowodów i trzymali w więzieniu, puścili jakby nigdy nic, nie ponieśli żadnych konsekwencji, nie usłyszałem zwykłego ludzkiego słowa przepraszam” - powiedział Guz.

Do zabójstwa Pawła M. doszło w lipcu 2007 r. Mężczyzna został zabity kilkoma uderzeniami blacharskiego młotka w głowę, w swoim warsztacie w Pałecznicy pod Lubartowem (Lubelskie). Jego ciało wywieziono i zakopano w lesie. O dokonanie tej zbrodni początkowo podejrzani byli trzej mężczyźni, w tym Paweł Guz, Robert W. i Krzysztof P.

Ostatecznie o zbrodnię prokuratura oskarżyła Krzysztofa P., który był pracownikiem i bliskim kolegą zabitego. Paweł M., 28-letni inżynier elektronik, zatrudniał go w swoim warsztacie. Zajmowali się m.in. instalowaniem i naprawianiem alarmów samochodowych oraz innych urządzeń elektronicznych. Oskarżony był traktowany jak członek rodziny ofiary, bywał w domu zabitego, częstowany był posiłkami.

Krzysztof P. wprost nie przyznał się do zarzutu. Przed prokuratorem mówił, że Pawła M. zabili inni wspólni znajomi, a on był jedynie świadkiem zbrodni, zakopywał zwłoki i zacierał ślady. Kilkakrotnie zmieniał wyjaśnienia. Sąd okręgowy wymierzył mu karę 25 lat więzienia, wyrok utrzymał sąd apelacyjny.

Robert W. - również aresztowany po zarzutem zabójstwa Pawła M. - otrzymał w 2012 r. blisko 177 tys. zł odszkodowania i zadośćuczynienia za niesłuszne aresztowanie. On również przebywał w areszcie blisko 17 miesięcy i prokuratura umorzyła wobec niego postępowanie.(PAP)