Szef KGP nawiązał do niedawnych wydarzeń z Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie na ulicy policjanci postrzelili agresywnego mężczyznę. "Swoim zachowaniem stanowił on bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia policjantów oraz osób postronnych. Bezpieczeństwo osobiste policjanta, który jest reprezentantem prawa i praworządności oraz bezpieczeństwo obywateli są w naszych działaniach wartością najważniejszą. Będziemy je chronić w każdej sytuacji, zgodnie z zasadami i policyjnymi procedurami" - mówił Działoszyński.

Komendant przywołał najnowsze badania opinii publicznej CBOS odnoszące się do oceny pracy policji. "67 procent Polaków, pytanych o ocenę działalności policji, wystawia nam dobre oceny. Ponad 72 procent dobrze ocenia służbę policjantów w rejonie ich miejscu zamieszkania. Prawie 90 procent czuje się bezpiecznie w swoim miejscu zamieszkania. Ten rekordowo wysoki wynik poczucia bezpieczeństwa, najlepszy od 1987 r., ma ścisły związek ze spadkiem przestępczości i wzrostem naszej skuteczności" - powiedział Działoszyński.

"Poczucie dobrze realizowanych zadań, nie zwalnia nas jednak od bieżącego monitorowania stanu bezpieczeństwa i reagowania wszędzie tam, gdzie pojawiają się nowe zagrożenia. Dlatego ściśle współpracujemy z ośrodkami naukowo-badawczymi i wykorzystujemy ich dorobek w zakresie pozyskiwania nowoczesnych technologii, dzięki którym możemy prowadzić coraz skuteczniejszą walkę z przestępcami" - podkreślił.

Komendant mówił także o bezpieczeństwie na polskich drogach. "Zdecydowanie mniej jest wypadków, zabitych i rannych. Do tego przyczyniła się niewątpliwie coraz większa aktywność policjantów ruchu drogowego. Codziennie przeprowadzanych jest 15 tys. kontroli drogowych, podczas których ujawnianych jest wielu nietrzeźwych kierujących" - powiedział Działoszyński. (PAP)