"Komisja podejrzewa, że niektóre firmy produkujące ciężarówki dużej i średniej wielkości uzgadniali swoją politykę cenową w Europejskim Obszarze Gospodarczym" (kraje UE oraz Islandia, Norwegia i Liechtenstein) - powiedziała na konferencji prasowej komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.
Czytaj: KE surowo ukarała trzy banki za zmowy kartelowe>>>

Komisarz nie wymieniła z nazwy tych producentów, ale poinformowała, że postępowanie dotyczy "dużej liczby firm", do których wysłano pisemne zastrzeżenia. Niemiecka agencja informacyjna DPA poinformowała, że firmy Daimler, Volvo i MAN potwierdziły, iż w ich siedzibach miały miejsce przeszukania. Już w styczniu 2011 r. Komisja rozpoczęła niezapowiedziane inspekcje w sektorze samochodów ciężarowych.

Czytaj: UE: surowa kara za zmowę cenową producentów łożysk>>>

Wysłanie przez KE pisemnych zastrzeżeń do firm to formalny krok w dochodzeniu dotyczącym podejrzeń o naruszenie prawa konkurencji. Komisja informuje zainteresowane strony na piśmie o zarzutach wobec przedsiębiorców, a ci mają prawo się do nich ustosunkować.

Jeśli podejrzenia Komisji się potwierdzą, firmom grożą wysokie kary finansowe, sięgające 10 procent ich rocznych obrotów.(PAP)