Według Steffena Seiberta dyskusja dotyczyła także osoby chińskiego artysty i krytyka władz Ai Weiweia. Rząd Niemiec jest zadowolony z tego, iż również strona chińska chce intensywnie kontynuować dialog na temat praw człowieka - wskazał Seibert dodając, iż jest to właściwy sposób na wypracowanie stopniowych i trwałych postępów.

Wcześniej podawano, że podczas niedzielnej rozmowy z panią kanclerz Li zajął się problematyką sporu UE z Chinami w sprawie importu chińskich paneli słonecznych do krajów UE. Komisja Europejska zdecydowała niedawno o wprowadzeniu do 5 czerwca ceł zaporowych na chińskie panele. Bruksela zarzuca też dumpingowe praktyki chińskim producentom oprzyrządowania telekomunikacyjnego, co zagraża europejskim firmom z tej branży.

Merkel opowiedziała się przeciwko trwałemu utrzymywaniu ceł zaporowych, akcentując jednocześnie konieczność rozwiązania tego sporu drogą rokowań. Natomiast według Li w obliczu słabnącej dynamiki światowej gospodarki wprowadzanie ograniczeń w handlu międzynarodowym ma wątpliwą użyteczność.