O wszczęciu postępowań wobec kolejnych śledczych poinformowała we wtorek  rzeczniczka Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku Barbara Sworobowicz.
Jak wyjaśniła, toczące się już postępowanie dotyczące prokurator z Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz, która zajmowała się działalnością Amber Gold od 2009 r. z zawiadomienia Komisji Nadzoru Finansowego, obejmie dodatkowo obecnego i byłego szefa tej prokuratury (w 2011 roku doszło do zmiany na tym stanowisku).
Osobne postępowanie dotyczyć będzie śledczego Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, który sprawował nadzór nad postępowaniami Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz.
Kolejne – trzecie postępowanie - obejmie działania śledczych z Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Oliwa oraz Prokuratury Rejonowej w Kwidzynie. Jednostki te zajmowały się sprawami dwóch innych przestępstw popełnionych przez prezesa Amber Gold. W obu przypadkach prokuratorzy przychylili się do wniosków Marcina P. o dobrowolne poddanie się karze, co skutkowało m.in. łagodniejszymi wyrokami.

Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia Amber Gold ogłosiła decyzję o likwidacji nie wypłacając ulokowanych środków i odsetek tysiącom klientów firmy. (PAP)