W niedzielę wieczorem 14 stycznia nastolatka została zaatakowana przez 21-latka podczas spaceru z psem. Napastnik przyłożył jej do brzucha pistolet i próbował zmusić, by poszła z nim do jego mieszkania. Mężczyznę wystraszyli przechodnie. Zaraz potem zatrzymała go policja.

Prokuratura postawiła mu zarzut stosowania gróźb i przemocy wobec 14-latki. Zastosowała wobec niego dozór policyjny i wypuściła mężczyznę na wolność. We wtorek 16 stycznia skierowała do sądu wniosek o przesłuchanie nastolatki. Po losowaniu sędziego, wyznaczono termin dopiero na 26 stycznia.

Prokuratura zwróciła się o pilne przesłuchanie poszkodowanej. Po tej interwencji poszkodowana została przesłuchana w sądzie 18 stycznia. Tymczasem podejrzany nie stawiał się na policję i ukrywał się przed organami ścigania. Prokuratura wydała zanim list gończy a policja 22 stycznia zatrzymała go.

Po nagłośnieniu sprawy przez media prezes Sądu Rejonowego w Suwałkach zwołała Kolegium Sądu Okręgowego, które jednogłośnie postanowiło skierować sprawę sędziego referenta do rzecznika dyscyplinarnego.

W komunikacie na stronie SO w Suwałkach napisano, że wniosek skierowano „pod kątem ewentualnego przewinienia służbowego polegającego na naruszeniu przepisów Regulaminu urzędowania sądów powszechnych, w zakresie procedowania w sprawach pilnych, w związku z pierwotnym wyznaczeniem posiedzenia na dzień 26 stycznia 2018 r.”.

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach także postanowiła skontrolować prawidłowość postępowania w tej sprawie przez Prokuraturę Rejonową w Suwałkach.

Podejrzany 21-letni mieszkaniec Sejn przebywa obecnie w areszcie. Sąd Rejonowy w Suwałkach wydał postanowienie o aresztowaniu go na 14 dni w związku z listem gończym prokuratury. Prokuratura będzie wnioskowała o przedłużenie aresztu.

Podejrzanemu grozi do 3 lat więzienia. (PAP)