Laureatem nagrody mogą zostać dziennikarze i dziennikarki, ale także osoby pracujące z mediami, np. pisarze, blogerzy, twórcy kampanii medialnych - poinformowała rzeczniczka AI Natalia Wegrzyn.

Nagroda zostanie wręczona podczas dorocznego finału Maratonu Pisania Listów 12 grudnia 2015 r. w Warszawie. Kandydatów i kandydatki do nagrody mogą zgłaszać osoby indywidualne, redakcje, organizacje pozarządowe lub firmy.

Węgrzyn przypomniała, że Piórem Nadziei AI chce nagradzać osoby, które zwracają uwagę opinii publicznej na przypadki łamania praw człowieka, odznaczają się społecznym zaangażowaniem w swojej pracy medialnej, przyczyniają się do pozytywnej zmiany na rzecz przestrzegania praw człowieka.

 

Joanna Hołda,Zbigniew Hołda,Julita Agnieszka Rybczyńska,Dorota Ostrowska
Prawa człowieka. Zarys wykładu>>>

W poprzednich edycjach - od 2002 r. - Pióro Nadziei wręczano za najlepszy tekst o prawach człowieka opublikowany w języku polskim w prasie lub internecie. W tym roku AI wręczy nagrodę osobie, która swoją pracą w mediach działa na rzecz praw człowieka.

Nagroda ma zwracać uwagę na całokształt pracy medialnej takich osób, jak ważne jest ich zaangażowanie, rzetelność, pozytywna zmiana, którą wywołują. Amnesty przyzna jedną nagrodę główną oraz maksymalnie trzy wyróżnienia.

Kandydatów i kandydatki do Pióra mogą zgłaszać osoby indywidualne, redakcje, organizacje pozarządowe czy też firmy. Zgłoszenia - imię, nazwisko i krótkie uzasadnienie kandydatury należy przesłać mailem do rzeczniczki AI (rzecznik@amnesty.org.pl).

Wśród laureatów i laureatek poprzednich edycji znaleźli się: Bartosz Goszczyński, Witold Szabłowski, Magdalena Grzebałkowska, Krystyna Kurczab-Redlich, Natalia Bloch, Maria Kruczkowska, Tomasz Kwaśniewski, Jacek Żakowski, Bartek Dobroch, Joanna Podgórska, Agnieszka Fiedorowicz, Katarzyna Kwiatkowska, Michał Majewski, Paweł Reszka, Justyna Kopińska i Bartosz T. Wieliński.(PAP)