Za mianowaniem Mimicy na nowego komisarza głosowało 565 eurodeputowanych. Przeciwko było 64 członków PE, tyle samo wstrzymało się od głosu. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą przywódcy UE na szczycie w Brukseli pod koniec czerwca.

Mimica pracę w Komisji Europejskiej rozpocznie 1 lipca, gdy jego kraj wejdzie do UE. Funkcję komisarza będzie pełnił zaledwie przez 15 miesięcy, do końca października 2014 roku, czyli do wygaśnięcia mandatu Komisji Jose Manuela Barroso.

W zeszłym tygodniu 59-letni Chorwat został przesłuchany przez parlamentarne komisje ds. środowiska oraz rynku wewnętrznego. Wśród swoich priorytetów wymienił m.in. likwidowanie przeszkód w zakupach online i informowanie konsumentów o ich prawach.

Ocenił, że "polityka konsumencka jest najbliższa obywatelom Unii". "Często to ona jest odpowiedzią na pytanie: +a co Unia robi dla mnie?+" - mówił Mimica.

W latach 2001-2003 Mimica, z wykształcenia ekonomista, był szefem resortu ds. integracji europejskiej, a od 2011 pełni urząd wicepremiera Chorwacji. Jest członkiem rządzącej Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji.

"To doświadczony polityk i dyplomata oraz postać szeroko znana w instytucjach UE" - czytamy w komunikacie PE. Mimica prowadził m.in. negocjacje akcesyjne Chorwacji do Unii Europejskiej i Światowej Organizacji Handlu. Pracował też w ambasadach Chorwacji w Ankarze i Kairze.

W związku z powołaniem nowego członka KE część kompetencji straci maltański komisarz Tonio Borg, który dotąd zajmował się zdrowiem i konsumentami.

UE podpisała traktat akcesyjny z Chorwacją w grudniu 2011 roku. Datę jej przystąpienia do UE wyznaczono na 1 lipca 2013 roku.

Julia Potocka (PAP)