Decyzję taką podjęła komisja białoruskiego ministerstwa sprawiedliwości ds. działalności adwokackiej, która 12 września przeprowadziła dodatkową nieplanowaną weryfikację adwokatów.

Bachcina jest adwokatem z 25-letnim stażem. Wcześniej przez 13 lat pracowała jako prokurator.

Jak powiedziała prawniczka białoruskim mediom niezależnym, w związku z decyzją komisji grozi jej usunięcie z mińskiej miejskiej rady adwokackiej.

Jej zdaniem sprawa ma charakter polityczny, a decyzja zapadła „na zamówienie pewnych resortów”. Prawniczka broniła ostatnio m.in. opozycyjnego blogera Eduarda Palczysa i Mirasłaua Łazouskiego podejrzanego w tzw. sprawie Białego Legionu.

6 września białoruscy obrońcy praw człowieka zwrócili się do specjalnej sprawozdawczyni ONZ ds. niezawisłości sędziów i adwokatów Moniki Pinto, wyrażając zaniepokojenie nieplanowaną weryfikacją, która według nich dotyczyła 25 prawników.

Aktywiści prosili Pinto o wezwanie władz Białorusi do zaprzestania ingerencji w pracę adwokatów i nacisków na nich. Twierdzą, że na Białorusi podobne działania mają miejsce w sytuacji nasilenia się represji politycznych.

Bachcina zamierza odwołać się od decyzji komisji.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)