Frekwencja wyniosła prawie 36 proc., co oznacza, że swój głos oddało prawie 35 tys. mieszkańców Tarnowa.

Władze miasta zwracają uwagę na wielkie zainteresowanie mieszkańców budżetem obywatelskim. „Skalę zainteresowania pokazuje chociażby to, że tym razem oddano o 10 tys. głosów więcej niż w poprzedniej edycji” - zaznaczył w piątek zastępca prezydenta miasta Henryk Słomka-Narożański.

Frekwencja była też o ponad 8 proc. wyższa niż w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego. Głosować mogli wszyscy mieszkańcy Tarnowa, którzy ukończyli 16 lat.

Władze miasta zapowiadają, że wybrane w głosowaniu projekty zostaną wpisane do budżetu miasta na 2015 r. Kosztować będą 3,5 mln zł.

„Widoczny jest progres w zadaniach oświatowych i rekreacyjnych – tego rodzaju inwestycji mieszkańcy zgłosili najwięcej, coraz mniej jest natomiast propozycji przedsięwzięć drogowych” - ocenił Słomka–Narożański.

Najwięcej głosów, czyli 2,5 tys. oddano na zadanie remont i modernizację sali gimnastycznej w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1. Na drugim miejscu z prawie 1,3 tys. głosów znalazła się modernizacja auli I Liceum Ogólnokształcącego, a na trzecim - modernizacja placu zabaw i świetlicy przy Przedszkolu Publicznym nr 20 (ponad 1,1 tys. głosów).

Zgodnie z regulaminem koszt jednego projektu nie mógł przekroczyć 300 tys. zł.

W zeszłorocznej edycji budżetu partycypacyjnego mieszkańcy wybrali do zrealizowania 12 projektów o wartości 3 mln zł. Tarnowianie oddali prawie 24 tys. głosów, czyli prawie o 2 tys. więcej niż w pierwszej edycji. (PAP)

rgr/ amac/