Co do zasady, termin składania deklaracji podatkowych przypada na 30 kwietnia, jednak z uwagi na to, ta data wypada w tym roku w niedzielę, a poniedziałek to święto państwowe (1 maja), podatnicy będą mieli czas na złożenie odpowiedniej deklaracji najpóźniej do 2 maja.
Warto również pamiętać, że obowiązek złożenia deklaracji podatkowej spoczywa na tylko na osobach, które uzyskały przychody z odpłatnego zbycia kryptowalut, ale również na tych, które nie uzyskały przychodów, a poniosły jedynie koszty związane z ich nabyciem.
Zobacz również: Rozliczenie PIT za 2022 rok już możliwe - to duże wyzwanie nie tylko dla podatników >>
Czytaj w LEX: Obrót kryptowalutami - skutki podatkowe w VAT i PCC >>
Ile wynosi stawka podatku od kryptowalut?
Stawka podatku od kryptowalut w 2023 r. wynosi 19 proc. od dochodu (różnica między przychodem brutto, a kosztami uzyskania przychodu). Za dochód przekraczający milion złotych podatnik musi zapłacić opłatę solidarnościową w wysokości 4 proc. od dochodu.
Warto dodać, że w trakcie roku podatnik nie jest zobligowany do rozliczania się z kryptowalut. Taki obowiązek wystąpi dopiero na koniec roku.
Co istotne, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z wymiany waluty wirtualnej na środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub z regulowania innych zobowiązań walutą wirtualną.
Przychodu nie wykazuje się w związku z transakcją zamiany jednej kryptowaluty na inną kryptowalutę. Transakcja pozostaje neutralna podatkowo aż do momentu, gdy któraś kolejna z wymienionych kryptowalut zostanie sprzedana albo zostanie zamieniona na towar/usługę. W tym przypadku dochodzi do rozliczenia podatkowego transakcji.
Czytaj w LEX: Egzekucja z kryptowaluty. Wyzwanie dla wierzyciela i organu egzekucyjnego >>
Koszty uzyskania przychodu i ich ujęcie w zeznaniu podatkowym
Podatnik ma prawo do obniżania przychodu ze sprzedaży kryptowalut o koszty ich nabycia oraz zbycia (np. koszty prowizji przy sprzedaży). W kontekście kosztów prądu, czy kosztów nabycia sprzętu (np. do kopania kryptowalut) stanowisko organów podatkowych jest niejednolite. Niezwykle istotna jest również możliwość przenoszenia kosztów na lata kolejne.
Nieprawidłowości w rozliczeniach kryptowalut? Rozwiązaniem jest czynny żal
Przepisy podatkowe nakładają na podatników szereg obowiązków do wypełnienia. Złożenie deklaracji podatkowej – wykazanie przychodów, kosztów a potem wpłacenie podatku powinno zostać dokonane w określonym przepisami terminem oraz wypełnione w prawidłowy sposób.
Zobacz w LEX: Opodatkowanie obrotu kryptowalutami - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12.07.2022 r., II FSK 3094/19 >>
W sytuacji, w której podatnik zapomni rozliczyć się z urzędem skarbowym lub też pierwotnie złożone rozliczenie nie będzie zawierało wszystkich osiągniętych kosztów lub przychodów, może ratować się składając tzw. czynny żal. Jest to dokument, w którym podatnik przyznaje się do nieprawidłowości dotyczących rozliczeń podatkowych. Co istotne, czynny żal musi zostać złożony zanim urząd skarbowy zdąży wszcząć postępowanie w tej sprawie oraz dopełnić formalności, o których podatnik zapomniał.
Jeśli zatem w przeszłości podatnik kupił lub sprzedał kryptowaluty, nie wiedział, że tego typu transakcje podlegają opodatkowaniu i chciałby naprawić swój błąd, ma prawo złożenia czynnego żalu oraz dopełnienia wszystkich formalności. Ważne, żeby zrobić to, zanim urząd skarbowy dowie się o niedopatrzeniu podatnika.
Wojciech Pławiak, doradca podatkowy, radca prawny, partner w LITIGATO Spory podatkowe Kancelaria Prawno-Podatkowa Wojciech Pławiak
Adrianna Dąbrowska, konsultant w LITIGATO Spory podatkowe Kancelaria Prawno-Podatkowa Wojciech Pławiak
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.