Wiceminister finansów Janusz Cichoń poinformował na posiedzeniu komisji, że wprowadzone nowelizacją zmiany nie są specjalnie skomplikowane; dostosowują one polskie prawo do postanowień unijnych dyrektyw.

Zgodnie z nowelizacją usługi telekomunikacyjne, nadawcze oraz elektroniczne świadczone na rzecz osób niebędących podatnikami, będą opodatkowane podatkiem VAT w miejscu, w którym odbiorcy z nich korzystają - w państwach członkowskich UE, w których podatnicy nie mają siedziby działalności gospodarczej.

Zobacz: Posłowie przyjęli szczególną procedurę rozliczania VAT dla usług telekomunikacyjnych >>

Oznacza to, że podatek VAT od tych usług będzie przypisany państwu członkowskiemu Unii Europejskiej, w którym jest konsument.

Cichoń wyjaśnił, że obsługa firm świadczących takie usługi będzie się odbywała w uproszczonej formule w tzw. małym punkcie kompleksowej obsługi. Podatki będą rozliczane między kraje członkowskie UE w oparciu o to, gdzie miała miejsce sprzedaż. "Zakładamy, że to rozwiązanie może być korzystne dla nas (budżetu - PAP), możemy trochę zarobić" - powiedział Cichoń.

Dodał, że system będą obsługiwały dwa urzędy skarbowe w ramach posiadanych etatów. Nie będzie więc konieczności zwiększania wydatków z budżetu.

Ponadto nowelizacja dostosowuje ustawę o VAT do zmiany statusu prawnego francuskiego terytorium Majotty. Wyspa ta, leżąca w archipelagu Komorów na Ocenie Indyjskim, stała się zamorskim terytorium Francji, a tym samym należy do UE. (PAP)

mmu/ je/ jra/

Zobacz też: Senat zajmie się zmianami w VAT dla usług telekomunikacyjnych >>