Decyzja o zawieszeniu zapadła po zawiadomieniu prezydenta Tarnowa przez prokuratora rejonowego o postawieniu zarzutów dyrektorce szkoły. Zgodnie z przepisami zawieszenie nie może trwać dłużej niż sześć miesięcy, chyba że postępowanie karne będzie nadal prowadzone.

Zarzuty przedstawione dyrektorce Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie dotyczą sprzeniewierzenia, czyli przywłaszczenia 5733 zł, pochodzących ze zbiórki na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Jak poinformował PAP we wtorek szef Prokuratury Rejonowej w Tarnowie Marcin Stępień, podejrzana nie przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu i złożyła obszerne wyjaśnienia. Ich treści prokuratura nie podaje.

Jak poinformował Stępień, prokuratura bada jeszcze wątek dotyczący ewentualnego podrobienia podpisów na protokołach. W tej sprawie nikomu jeszcze nie przedstawiono zarzutów.

Postępowanie trwa od połowy stycznia. Przesłuchano m.in. wolontariuszy, którzy zbierali datki do puszek podczas finału WOŚP.

Zawiadomienie o możliwych nieprawidłowościach złożył szef tarnowskiego sztabu WOŚP przy Pałacu Młodzieży Dawid Nowak. "Jeszcze w dniu finału otrzymaliśmy anonimowy telefon w sprawie możliwych nieprawidłowości przy liczeniu pieniędzy z puszek w jednej ze szkół. To pierwsze zgłoszenie zostało potem poparte przez większość wolontariuszy, więc zgłosiliśmy sprawę na policję, żeby to wyjaśnić" - mówił PAP Nowak po wszczęciu śledztwa.

Jak dodał, tarnowski sztab działa od początku WOŚP i zawsze zbiórki odbywały się bez problemów. Współpraca ze szkołą trwała od wielu lat i również nie było żadnych kłopotów.

Tarnowskie media podawały, że przeliczanie zawartości puszek miało się odbyć niezgodnie z regulaminem - jednoosobowo przez dyrektorkę placówki, a ostateczna kwota najprawdopodobniej została zaniżona. Wolontariusze podawali m.in., że widzieli banknoty w obcej walucie, które potem nie znalazły się w wykazie.

Media podawały także, że w toku śledztwa dyrektorka wpłaciła na konto Orkiestry 5733 zł, tłumacząc, że zawieruszyła jej się koperta z banknotami, a wcześniej wpłacono tylko bilon.

Za zarzucane podejrzanej czyny grozi kara od 3 miesięcy do lat 5 pozbawienia wolności.(PAP)