"Radości wielkiej nie ma, ale cieszymy się, że ruszamy do przodu" - powiedział PAP Żelichowski.

Zaznaczył, że przyjęte rozwiązania to również wynik konsultacji społecznych. "W wyniku tych konsultacji minister pracy i polityki społecznej zebrał i przedstawił Radzie Ministrów wnioski i ustalono, co z tego można zrobić, jakie są oczekiwania społeczne" - zaznaczył polityk Stronnictwa.

"Na pewno nie wszystkie oczekiwania można spełnić, ale to, co można w realnych układach, to zostało spełnione" - podkreślił.

"Nie jesteśmy państwem dziadowskim - jak niektórzy mówią, ale państwem na dorobku i nie stać nas na wszystko, na co stać bogate kraje. Ale w miarę tego, na co nas stać, zrobiliśmy taki, a nie inny ruch i chwała za to" - powiedział Żelichowski.

Ludowiec nie chciał oceniać, czy PSL w tej sprawie wygrało. Jak powiedział, nie rozpatruje tego w kategoriach, że ktoś wygrał, a ktoś przegrał. "To nie jest mecz, chodzi o to, żeby rodacy mogli spokojnie patrzeć w przyszłość" - podkreślił.

Ogłoszone w czwartek porozumienie miedzy Platformą a PSL zakłada podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat. Dodatkowo wprowadzona ma być emerytura częściowa, na którą będą mogły przejść kobiety w wieku 62 lat, mężczyźni - w wieku 65 lat. Sfinansowane mają być też składki emerytalne za czas urlopu wychowawczego dla wszystkich kobiet rodzących dzieci. (PAP)

ann/ eaw/ bk/