Szefowa polskiego rządu podkreśliła, że V4 bardzo intensywnie pracuje w trakcie węgierskiej prezydencji tego gremium.

Szydło poinformowała, że rozmawiano o trzech kwestiach: pracownikach delegowanych, wsparciu dla Włoch w związku z kryzysem na Morzu Śródziemnym oraz na temat "nierównej jakości produktów spożywczych" sprzedawanych w naszym regionie Europy.

"Wspólnie wystąpimy, jeżeli chodzi o delegowanie pracowników. Będzie nasze wspólne stanowisko. Pan premier Orban został upoważniony przez nas do prowadzenia negocjacji w tej sprawie z Francuzami" - powiedziała polska premier. "Zależy nam na tym, żeby polityka dotycząca delegowanych pracowników opierała się na kompromisie, który nie zamknie rynku dla naszych firm ze względu na nadmierne obciążenia biurokratyczne czy protekcjonizm - to jest nasz cel i ten cel wspólnie podejmujemy" - dodała.

[-OFERTA_HTML-]

Szydło zaznaczyła, że druga kwestia, którą omawiali premierzy państw V4 dotyczyła wsparcia dla Włoch w związku z kryzysem na Morzu Śródziemnym. - podkreśliła.

Jako trzeci temat rozmów polska premier wymieniła wspólne stanowisko V4 wobec "nierównej jakości produktów spożywczych" sprzedawanych w naszym regionie Europy. "Bardzo ważna sprawa, dotycząca nie tylko jakości wytworów, możliwości producentów rolnych, naszych handlowców, ale przede wszystkim zdrowia naszych obywateli. W naszej opinii KE musi tutaj zareagować i ten mandat do negocjacji w tej sprawie uzyskał od nas właśnie pan premier (Słowacji) Robert Fico" - poinformowała. (PAP)