Jak powiedziała Aneta Gołębiowska z komendy wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, pożar objął powierzchnię ok. 4 tys. m kw. i był największy, z jakim w ostatnim czasie mieli do czynienia śląscy strażacy. Płomienie i słup dymu były widoczne z wielu kilometrów.
Informację o pożarze strażacy otrzymali w piątek około godziny 23. Zgłoszenie dotyczyło płonącego dachu, jednak na miejscu okazało się, że płomienie objęły już cały trzykondygnacyjny budynek. Jego drewniany dach zawalił się do środka. Strażacy nie byli w stanie wejść do wnętrza obiektu. Stojący w pobliżu 30-metrowy komin groził zawaleniem. Ogień szybko się rozprzestrzeniał.
"Strażacy gasili ogień m.in. z przenośnych działek wodnych. Pożar udało się opanować po ponad czterech godzinach akcji. W sobotę rano trwało jeszcze dogaszanie i zabezpieczanie pogorzeliska" - powiedziała Gołębiowska.
W akcji uczestniczyły 23 zastępy strażackie, nie tylko z Sosnowca, ale także innych miast aglomeracji katowickiej, m.in. z Katowic i Tychów. Działania strażaków utrudniały wysoka temperatura i zadymienie; konieczne było użycie aparatów ochrony dróg oddechowych.
Gdy wybuchł pożar, w zakładzie był tylko dozorca, który nie ucierpiał. Właściciel, który przyjechał na miejsce akcji, wyjaśnił strażakom, że cegielnia jest przeznaczona do likwidacji i obecnie nie prowadzi już produkcji. Jednak w ostatnim czasie w budynku prowadzone były jeszcze rozmaite prace; wewnątrz znajdowały się piece do wypalania cegieł.
Jak dotąd nie oszacowano wielkości strat. Nieznane są też przyczyny pożaru. Wyjaśnia je policja; zlecone będą ekspertyzy biegłych z zakresu pożarnictwa.
Sosnowiecka cegielnia powstała w 1872 roku. Większość wybudowanych na przełomie XIX i XX wieku obiektów użyteczności publicznej i sakralnych (w tym miejscowa katedra), pałaców oraz budynków mieszkalnych w tym mieście powstała z cegły wyprodukowanej w tym zakładzie.
W okresie blisko 140 lat działalności cegielnia wyprodukowała ok. 600 milionów cegieł, z których można byłoby wybudować np. 120-tysięczne miasto. W ostatnim okresie działalności fabryka dostarczała cegły do dużej ogólnopolskiej sieci handlowej, hurtowni i największych przedsiębiorstw budowlanych w woj. śląskim. Wytwarzała też specjalne cegły do renowacji zabytków.