Rada Ministrów we wtorek pozytywnie oceniła prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Rząd rekomenduje, by nowe przepisy obowiązywały od 1 października 2017.

"W związku z tym, że rząd wydał pozytywne stanowisko dotyczące prezydenckiego projektu obniżającego wiek emerytalny chciałam poinformować, że prace rozpoczniemy na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu, czyli we wrześniu. Mam nadzieję, że przez wrzesień i październik ta ustawa będzie uchwalona" - powiedziała podczas konferencji prasowej w Sejmie rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek.

W stanowisku rządu nie ma - jak mówił we wtorek rzecznik rządu Rafał Bochenek - propozycji powiązania obniżonego wieku ze stażem pracy.

Polecamy: Rząd poparł obniżenie wieku emerytalnego

Z kolei rzecznik prasowy resortu finansów Waldemar Grzegorczyk zapewnił, że "w opinii Ministerstwa Finansów przyjęte przez rząd stanowisko wobec prezydenckiego projektu ustawy dotyczącej emerytur umożliwia przygotowanie projekt budżetu na 2017 r. z deficytem nie przekraczającym 3 proc. PKB".

Projekt zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę trafił do Sejmu 30 listopada 2015 r. Jego pierwsze czytanie odbyło się 9 grudnia, potem trafił do sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. W komisji 12 stycznia 2016 r. przeprowadzono wysłuchanie publiczne ws. projektu. 10 marca komisja utworzyła nadzwyczajną podkomisję, w której obecnie projekt się znajduje.

30 czerwca Komitet Stały RM rekomendował rządowi pozytywną opinię o projekcie. Resort finansów chciał jednak powiązać obniżony wiek ze stażem pracy - 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Miałby to być dodatkowy - poza wiekiem - element uprawniający do przejścia na emeryturę.

Prezydencki projekt nie zawiera takich zapisów - ani jako osobnego kryterium przejścia na emeryturę, ani jako powiązanego z obniżonym wiekiem emerytalnym.

Obecnie wiek przejścia na emeryturę jest stopniowo podwyższany do 67 lat, niezależnie od płci. W 2020 r. mężczyźni mają przechodzić na emeryturę w tym wieku, a kobiety w 2040 r. (PAP)