W czwartek Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu wyniosła 8,4 proc. To spadek o 0,1 pkt. proc. w porównaniu do sierpnia.

W końcu września w urzędach pracy zarejestrowanych bezrobotnych było 1 mln 325,6 tys. osób, co oznacza spadek w porównaniu do końca sierpnia 2016 r. o 21,2 tys. osób (o 1,6 proc.). W analogicznym okresie ubiegłego roku (wrzesień 2015 – sierpień 2015) odnotowano spadek liczby bezrobotnych o 24,1 tys. osób. (o 1,5 proc.).

Szefowa resortu pracy i polityki społecznej powiedziała w czwartek, że rynek pracy w Polsce przeżywa rozkwit. "Jeżeli rynek nam rozkwita w sezonie jesiennym to jest bardzo dobra informacja" - podkreśliła.

Zwróciła uwagę, że ministerstwo nie zauważyło, aby program 500+ wypłynął na wzrost bezrobocia wśród kobiet.

Rafalska zaznaczyła, że stopa bezrobocia na poziomie 8,4 jest najniższa od 25 lat. Według szacunków ministerstwa stopa bezrobocia pod koniec roku powinna wynosić 8,4 proc. "Jeżeli nie wzrośnie, to będzie bardzo dobry wynik" - stwierdziła szefowa MRPiPS.

Wyraziła zadowolenie, że w Polsce ciągle rośnie liczba ofert pracy. "Jest szansa, żeby to się utrzymało" - dodała Rafalska.(PAP)