W tym roku i w przyszłym w innowacje zainwestuje 55,6 proc. małych i średnich przedsiębiorstw - wynika z opublikowanego w piątek badania przeprowadzonego przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan. To więcej przedsiębiorstw niż w latach 2008-2010.

Z badania Lewiatana wynika, że kluczem do zwiększenia innowacyjności, poza popytem, jest uproszczenie dostępu do finansowania takich inwestycji. Ważna jest także presja rynkowa ze strony innych, bardziej innowacyjnych firm.

To oznacza, że im więcej będzie przedsiębiorstw innowacyjnych, tym większa będzie presja na inne, które innowacje traktują po macoszemu - zaznaczyli przedstawiciele Lewiatana.

Skłonność do innowacji deklarowana przez małe i średnie przedsiębiorstwa jest w niewielkim stopniu zależna od ich wielkości. Natomiast relatywnie duże problemy mają firmy z jednoznaczną odpowiedzią na pytanie, czy inwestycje w innowacje byłyby im przydatne. Ponad 50 proc. więcej mikro firm niż firm średnich i prawie 20 proc. więcej firm małych nie umiało na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć.

Badanie zostało przygotowane przez PKPP Lewiatan w ramach projektu ,,Monitoring kondycji sektora MSP w latach 2010-2012 , współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a zrealizowane przez CBOS na ogólnopolskiej próbie 1501 aktywnych przedsiębiorstw prywatnych. (PAP)

pad/ je/